O tym, czy nasz maluch prześpi spokojnie noc, decyduje szereg czynników. Najważniejsze z nich to warunki, jakie mu stworzymy. Nie bez znaczenia jest również to, na jaki materac dla dziecka się zdecydujemy. Dzisiaj kilka słów na ten właśnie temat.

Dlaczego należy dbać o zdrowy sen dziecka?

Na zdrowy sen dziecka ma wpływ otoczenie, ale również to, na czym będzie spało.

Jak ważną rolę odgrywa sen w życiu dziecka świadczy fakt, że najmłodsze pociechy potrafią przespać nawet kilkanaście godzin na dobę (budząc się jedynie wtedy, gdy są głodne). Jest to zgodne z zegarem biologicznym malucha. W trakcie snu dochodzi do niezwykle istotnych zmian w małym organizmie, a to wymaga czasu. Przede wszystkim przysadka mózgowa pracuje wówczas wyjątkowo intensywnie nad produkcją hormonu wzrostu. Sen to także czas na wzmocnienie układu odpornościowego, a także na to, aby mózg przetworzył i uporządkował wszystkie zdobyte w ciągu dnia informacje. Poza tym w czasie, gdy nasza pociecha śpi, tworzą się nowe połączenia między neuronami. Istnieją również badania, które stwierdzają, że podczas snu niektóre obszary mózgu dziecka – odpowiedzialne za pamięć, uczenie się i myślenie – pracują bardziej wydajnie, a więc ulegają rozwojowi. Moment snu jest też istotny dla samopoczucia malca, który budzi się radosny, pełen energii i werwy. Jego rodzice mogą przy tym stwierdzić, że dziecko nie przejawia agresji, nie męczy się zbyt szybko, a dodatkowo jest chętne do podejmowania różnego rodzaju aktywności, co z kolei wpływa dodatnio na tempo jego rozwoju. Wszystko to może dziać się pod jednym warunkiem: musi to być zdrowy sen. W jaki sposób o niego zadbać? Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Nigdy nie kładź dziecka głodnego spać.

To ważne, gdyż częste wybudzanie właśnie z tego powodu zaburza spokojny wypoczynek. Ważne jednak, aby ostatni posiłek maluch zjadł nie później niż na 2 godziny przed planowanym spoczynkiem. Kolacja powinna być też jak najlżejsza.

Zadbaj o regularne godziny snu.

Nie rób tu żadnych wyjątków. Dzięki temu zwiększasz szansę na to, że dziecko nie będzie miało problemów z zaśnięciem, co wydłuży tylko czas spokojnego wypoczynku.

Czas na wyciszenie

Najlepiej, jeśli godzinę przed położeniem malucha do spania chwilę się pobawicie lub porozmawiacie. Możesz również ten czas przeznaczyć na wspólną lekturę czy opowiadanie bajki. Nie włączaj wtedy telewizora ani komputera. Niech dziecko nie przejmuje tego zgubnego nawyku.

Stwórz odpowiednie warunki do wypoczynku

W pokoju, gdzie śpi Twoje maleństwo, powinny panować cisza i spokój. Maluch musi być odizolowany od codziennych hałasów, co pozwoli mu zapaść w głęboki sen. Dobrze, jeśli w sypialni będzie jak najbardziej ciemno (względnie może palić się niewielka lampeczka tuż przy łóżeczku. Zadbaj też o temperaturę – najlepsza to ok.21 st.C. Wywietrz też pomieszczenie przed położeniem dziecka spać.

Zdrowy sen to nie tylko zasady

Oczywiście wymienione powyżej sposoby są istotne, ale nie najważniejsze. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia wygody. Tę z kolei może zapewnić jedynie odpowiednio dobrany materac. Od jego twardości, rodzaju oraz jego właściwości zależy komfort snu i wypoczynku naszej pociechy.

Szukamy idealnego materaca dla dziecka

Idealnie dopasowany materac gwarantuje dziecku nie tylko spokojny, ale przede wszystkim zdrowy sen.

Rynek oferuje nam w tej kwestii bardzo wiele. Możemy wybierać między materacami: sprężynowymi, kieszeniowymi, lateksowymi czy piankowymi. Dokładny opis tego, czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje, znajdziecie na stronie: http://www.edziecko.pl/edziecko/7,79308,24931026,jaki-materac-dla-dziecka-podpowiadamy.html . Dowiecie się z niej również:

– jaki rozmiar materaca będzie najlepszy (dla dziecka młodszego idealny będzie materac 90×200, zaś w przypadku dla dziecka w wieku szkolnym lepiej sprawdzą się materace :100×200 oraz 120×200);

jaki materac dla noworodka (najzdrowszą opcję stanowią twarde materace, ze względu na kształtujący się dopiero kręgosłup);

– jak ogromne znaczenie ma dla dziecka odpowiednio dobrany materac (wpływa on nie tylko na wygodę, ale również na takie ważne kwestie, jak brak problemów z: kręgosłupem oraz krążeniem, skupieniem w czasie wykonywania różnych sprzyjających rozwojowi aktywności czy kontrolowaniem emocji).

Materace piankowe – najlepszy wybór dla Twojej pociechy!

Chcąc zapewnić dziecku komfortowe warunki do wypoczynku najlepiej zainwestować w materac piankowy. Dlaczego? Tego rodzaju posłania dziecięce posiadają szereg zalet. Po pierwsze są w pełni antyalergiczne. Oznacza to w praktyce, że trzymają z dala od skóry naszej pociechy roztocza, grzyby i wszelkie inne szkodliwe mikroorganizmy. Po drugie – są dość wytrzymałe. Ma to znaczenie w przypadku małego wiercipięty, który nie potrafi przespać nocy w jednej pozycji. Poza tym starsze maluchy miewają niekiedy skłonność do skakania po łóżku tuż po przebudzeniu. Solidny piankowy materac jest w stanie to wytrzymać. Materace piankowe dla dzieci to również spora ulga dla ich kręgosłupa. Posiadają one bowiem zdolność dopasowywania się do jego naturalnych krzywizn oraz utrzymania jego linii prostej. W efekcie dziecko budzi się bez uczucia odrętwienia, zadowolone i wypoczęte. Warto też zaznaczyć, że ten typ materacy bardzo często dostępny jest w wersji „termo”. Oznacza to w praktyce, iż  reaguje on na temperaturę ciała naszych smyków. W efekcie ani zmarzluchy, ani też dzieci z nadpotliwością nie czują dyskomfortu, gdyż materac dopasowuje się do ich indywidualnych potrzeb.

Nowoczesne materace piankowe dla dziecka

Innowacyjne materace piankowe dla dzieci to wsparcie w rozwoju i gwarancja komfortowego wypoczynku czy to w nocy czy w dzień.

Zastanawiając się nadal nad tym, jaki materac dla dziecka wybrać, najwięcej korzyści przyniesie postawienie na innowacyjność. Dlaczego? Po pierwsze – producent wykorzystuje ultranowoczesne materiały, które posiadają zdolność idealnego dopasowania do indywidualnych potrzeb ciała dziecka. Po drugie – nowoczesne materace piankowe dla dzieci wyróżnia też specyficzna konstrukcja. Zapewnia ona podparcie ciała w czasie spoczynku, co z kolei przynosi ukojenie i odprężenie. To ważne, zwłaszcza, gdy dotyczy dzieci będących w ciągłym ruchu w ciągu dnia. Szeroką gamę tego typu materacy o różnych: stopniach twardości i rozmiarach oferuje nam firma TEMPUR. Producent oddaje w nasze ręce materace wzbogacone o piankę, którą charakteryzują wyjątkowe właściwości. Dużo szybciej reaguje ona na temperaturę – a co bardzo istotne także wagę – użytkownika. Po drugie dzięki swojej budowie (otwartokomórkowa struktura wewnętrzna) materac przez bardzo długi czas pozostaje czysty i całkowicie bezpieczny. To świetna opcja dla rodziców małych alergików. Ważnym elementem, o który dodatkowo zadbał ich wytwórca, jest praktyczny pokrowiec, który można zdjąć i wyprać, co pozwala zachować jego świeżość na jeszcze dłuższy czas.

Czas na podsumowanie. Chociaż możemy sobie nie zdawać z tego sprawy wybór materaca to jednocześnie wyraz troski o zdrowie naszych pociech, co dotyczy dzieci w każdym wieku. Dodatkowo w przypadku najmłodszych maluchów oznacza również inwestycję w ich rozwój. Warto mieć to na uwadze przy najbliższej wymianie starego czy zakupie nowego dziecięcego materaca.