Wbrew pozorom przeziębienie może dopaść nas także poza tzw. sezonem. Wystarczy, że wcześniej  gnębiły nas stres czy bezsenność, które przyczyniły się do naturalnego osłabienia naszej odporności. Podpowiadamy, po jakie środki wtedy lepiej nie sięgać i dlaczego.

Jak rozpoznać przeziębienie?

Stan o jakim mowa, wywoływany jest przez wirusy, które w pierwszej kolejności atakują górne drogi oddechowe (nos i gardło). Najczęściej towarzyszą mu następujące objawy:

  • uczucie zmęczenia;
  • ogólne złe samopoczucie i uczucie rozbicia;
  • suchość lub/oraz drapanie w nosie;
  • kaszel lub drapanie w gardle;
  • stan podgorączkowy;
  • kichanie;
  • katar.

Gdy tylko zauważymy te symptomy przeziębienia, powinniśmy rozpocząć walkę o powrót do zdrowia. Warto w tym czasie udać się do lekarza bądź apteki.

Przeziębienie – najczęstsze błędy w czasie trwania choroby

Z reguły, gdy tylko pojawiają się u nas pierwsze objawy przeziębienia, natychmiast sięgamy po…antybiotyki. Wymagamy, aby zostały nam przepisane lub co gorsze sami sięgamy po te, które zalegają w naszych apteczkach czy szafkach. To zupełnie niepotrzebne i dość szkodliwe działanie. Dlaczego? Otóż rolą antybiotyków, jest zwalczanie wszelkiego rodzaju bakterii, natomiast przeziębienie wywołują wirusy. Sięgając po tego typu leki bez wyraźnych wskazań lekarza i na własną rękę, powodujemy, że w naszym organizmie dochodzi do powstania szczepów bakterii opornych na działanie tych leków. Oznacza to, że w przyszłości najpewniej okażą się one zupełnie nieskuteczne, gdy zajdzie potrzeba ich przyjmowania. W czasie choroby powinniśmy też zwrócić uwagę na to, by nie doszło do przedawkowania przyjmowanych leków. Najlepiej zapytać o ich dobór w aptece. W przeciwnym wypadku możemy spodziewać się różnych przykrych dolegliwości typu problemy jelitowe czy zawroty głowy. Nie powinniśmy również za wszelką cenę udawać się do pracy czy na imprezę, bo łatwo zarazimy innych. Lepiej pozostać wtedy w domu i to przynajmniej przez kilka dni. Organizm wówczas dużo łatwiej poradzi sobie z chorobą i zmobilizuje się do walki. My z kolei szybciej wrócimy do formy.

Reasumując: gdy dopadnie nas przeziębienie nie działajmy zbyt pochopnie. Jeśli za wszelką cenę chcemy uniknąć wizyty u lekarza, bo wydaje nam się ona stratą czasu, to poradźmy się w aptece o dobór właściwych lekarstw. Przyjmowanie ich na własną rękę, może tylko pogłębić objawy.