Zajęcia dodatkowe przynoszą ze sobą wiele korzyści dla ich małych uczestników. Niemniej jednak, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się wiązać z zapisywaniem dzieci na nieodpowiednie lub zbyt liczne zajęcia, przekonajmy się na co powinni zwrócić uwagę rodzice, tak aby ich dzieci mogły odnieść z takich zajęć prawdziwą korzyść rozwojową.

Zalety zajęć dodatkowych

Zajęcia dodatkowe mogą uczyć i bawić dzieci

Źródło: www.blog.playmeandlearn.com

Nauka gry na instrumencie, trening sportowy, lekcje z ceramiki, baletu lub kurs języka angielskiego dla dzieci to zajęcia, które przynoszą wiele dobrego dla uczestniczących w nich maluchów. Tego typu dodatkowe kursy mogą bowiem stać się dla dzieci formą zabawy, miłego spędzania czasu, sposobnością do nawiązywania nowych znajomości, rozwijania umiejętności i odkrywania w sobie licznych pasji. Maluchy, które ukończyły trzeci rok życia i są gotowe na nawiązywanie znajomości z rówieśnikami, mogą zostać zapisane przez rodziców na takie zajęcia, które będą dla nich najbardziej odpowiednie. Aby opiekunowie mogli przekonać się, jaki kurs mógłby przysporzyć najwięcej korzyści dla ich pociech, powinni obserwować zainteresowania swoich dzieci. Bo to właśnie predyspozycje i chęci maluchów, powinny posłużyć rodzicom za wskazówkę przy wyborze najlepszych zajęć dodatkowych, a nie tylko ich własne „widzi mi się” lub niespełnione niegdyś marzenia.

Zajęcia dodatkowe powinny sprawiać dzieciom radość, a nie być dla nich tylko przykrym obowiązkiem

Źródło: www.przedszkoleurwis.pl

Sygnały ostrzegawcze

Należy pamiętać, iż dzieciom niektóre zajęcia mogą się po prostu nie spodobać lub z czasem zwyczajnie je znudzić. Rodzice powinni wziąć tę sprawę pod uwagę, bowiem maluchy uczestniczące w kursach, wyłącznie pod presją rodziców, mogą nie odnosić z nich wymiernych korzyści. Jeśli z kolei jakieś zajęcia wywołują w dzieciach lęk, niepokój i płacz, opiekunowie powinni pomyśleć o rezygnacji z tego typu zajęć. Warto również, by rodzice pamiętali, iż zapisywanie dzieci na zbyt liczne kursy, może być dla ich pociech zbyt przytłaczające, co może je zniechęcić do rozwijania własnych zainteresowań.