„Gdzie spędzisz tegoroczne wakacje?” – to pytanie może za kilka miesięcy paść z ust naszych najbliższych i znajomych. Czas płynie bardzo szybko i zanim się spostrzeżemy, może się okazać, że podjęcie decyzji dotyczącej celu podróży stanie się naglące. Dlatego już teraz, na spokojnie dobrze jest zapoznać się z atrakcjami, jakie proponują konkretne miejsca wycieczek. Jednym z nich jest słynna na całym świecie – grecka wyspa Zakynthos. Dlaczego warto ją odwiedzić?

Bogactwo architektury

Zakynthos to wyspa o wielokulturowych tradycjach i zróżnicowanej architekturze. Jej stolicą jest miasto-port Zakynthos. Mieści się w nim słynna katedra świętego Dionizosa wraz z jego relikwiami. Plac Dionizosa Salomosa – zwanego ojcem greckiej literatury narodowej – stanowi główny plac tego miasta. W pobliżu znajduje się imponujący gmach Muzeum Bizantyjskiego. Warto go odwiedzić ze względu na pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Innym ciekawym miejscem w stolicy wyspy jest katedra św. Marka. Mijając ją i kierując się na północ, można zauważyć zamek i osadę Bóchali. Warto wejść na sam jej szczyt, by stamtąd podziwiać urokliwą panoramę całego miasta.

Port w Zakynthos

Port w Zakynthos (Źródło: itaka.pl)

Spa na Zakynthos

Wśród lokalnych żwirowych plaż, można znaleźć również plażę siarkową. Morze w tych okolicach jest bardzo bogate w siarkę, tym samym woda w tych rejonach jest lekko mętna i chłodniejsza, niż w innych miejscach. Kąpiele w takim naturalnym „SPA” wygładzają skórę, wpływają na jej jędrność, zdrowy i młody wygląd oraz hamują problemy dermatologiczne.

Siarkowa plaża

Siarkowa plaża (Źródło: zbierajsie.pl)

Tajemnicza zatoka i lokalne przysmaki

Kolejnym powodem, dla którego warto odwiedzić Zakynthos są białe klify tajemniczej Zatoki Wraku (Navagio). Jest ona celem częstych morskich wycieczek, których trasa obejmuje niejednokrotnie i inne atrakcje: Błękitne Groty, Groty Keri, wyspę Marathonissi. Niezaprzeczalną atrakcją tej greckiej wyspy są także lokalne specjały. Większość z nich bazuje na kulinarnych tradycjach Grecji, dlatego też dominują w nich dania z oliwkami, serem feta, sosem tzatziki i świeżymi, grubo krojonymi warzywami. Wśród mięs prym wiedzie natomiast przede wszystkim jagnięcina i królik. Warto też skosztować ryb i owoców morza, codziennie wyławianych z okolicznych wód.

Zatoka Wraku

Zatoka Wraku (Źródło: commons.wikimedia.org)

Oliwki są tutejszym przysmakiem

Oliwki są tutejszym przysmakiem (Źródło: zantemagictours.pl)

Zakynthos to urokliwa wyspa, która przyciąga turystów bogatą architekturą, wyjątkowymi plażami, tajemniczą Zatoką Wraku oraz lokalnymi przysmakami.