Aura pogodowa, jaka nam ostatnio towarzyszy, kieruje nasze myśli w stronę wakacji, wyczekiwanego urlopu i zaplanowanych podróży, tych małych i dużych. Czy chciałybyśmy choć na chwilę przenieść się na Lazurowe Wybrzeże, do słonecznego Saint Tropez, gdzie nawet stróże prawa są w stanie poprawić nam humor? Jeśli tak, to z pewnością zadowoli nas maraton filmowy z obrazami z serii „Żandarm” z Louisem de Funes’em w roli głównej. Co można powiedzieć o życiu tego niewątpliwego mistrza francuskiej komedii i filmach, w których wystąpił w roli sierżanta Ludovica Cruchot’a?

Luis de Funes

W czasach młodości Louis de Funes zdołał nakręcić co najmniej sto filmów, grywając nawet w sześciu obrazach rocznie. Niestety, nie przyniosły mu one wówczas szerszej popularności. Wszystko zmieniło się w chwili, gdy de Funes przekroczył 50 rok życia. Lekceważony przez mistrzów komedii francuskiej i ignorowany przez znaczące postacie poważnego kina, zasłynął, dzięki grze w „Koko” w roku 1963. Po tym sukcesie, nie trzeba było długo czekać, by został zaangażowany do roli żandarma z Saint-Tropez. Za sprawą tego i kolejnych filmów, jego popularność nie osłabła do końca życia. Przeciwnicy Louisa de Funesa twierdzą, że zawsze grał on tak samo. Irytuje ich jego rozbieganie, hiperaktywność, nienaturalne miny oraz pokrzykiwanie. Fani aktora jego specyficzną konwencję aktorską uznają zaś za zaletę. Kochają de Funesa za jego „komiksowy” dramaturgizm śmiesznego człowieczka.

Luis de Funes

Louis de Funes był królem grymasów (Źródło: dzikabanda.pl)

Żandarm razy sześć

Tytuły filmów z serii Żandarm, to: Żandarm z Saint-Tropez, Żandarm w Nowym Jorku, Żandarm się żeni, Żandarm na emeryturze, Żandarm i kosmici oraz Żandarm i policjantki. Opowiadają one o przygodach cholerycznego sierżanta Cruchot’a. Dostaje on przeniesienie do nadmorskiego kurortu Saint-Tropez na Lazurowym Wybrzeżu. Jego przełożonym zostaje komendant Jérôme Gerber, a on sam zaś dostaje do dyspozycji grupę żandarmów: Luciena Fougasse’a, Alberta Merlota, Gastona Tricarda i Jules’a Berlicota. Wraz z sierżantem do Saint-Tropez przyjeżdża jego piękna i niesforna córka Nicole. Pod dowództwem Cruchot’a żandarmi walczą z lokalną przestępczością. Jego apodyktyczną i dumną naturę służbisty, doskonale przełamuje jego niska postura, przerysowana nerwowość i niewątpliwy urok. Komedie z serii „Żandarm” wyróżniają się nie tylko ciekawie poprowadzoną fabułą, ale także nagromadzeniem udanych gagów, opierających się na komizmie słownym, sytuacyjnym, a przede wszystkim komizmie postaci. W tym ostatnim wypadku, wiodącą rolę odgrywa oczywiście Louis de Funes, wcielający się w postać sierżanta Cruchot’a.

W filmowym posterunku Żandarmerii mieści się obecnie muzeum

W filmowym posterunku żandarmerii mieści się obecnie muzeum, związane ze słynną serią (Źródło: adaromanowska.blogspot.com)

Postać sierżanta Chruchot'a jest bardzo ekspresyjna

Postać sierżanta Cruchot’a jest bardzo ekspresyjna (Źródło: cinema.de)

Kadr z filmu o przygodach Żandarma

Kadr z filmu o przygodach Żandarma (Źródło: cbseuropa.eu)

Louis de Funes był niezaprzeczalnym mistrzem komedii francuskiej drugiej połowy XX wieku. Po 35 latach od jego śmierci, filmy z jego udziałem nie tracą na popularności. Śmieszą kolejne pokolenia pogodnym humorem, odartym z brutalności. Są to zatem komedie, które możemy oglądać całą rodziną.