Dziecięcych problemów z wypróżnianiem nie należy lekceważyć. Dobrze jest natomiast obserwować pod tym kątem swoją pociechę, kontrolując czy jej stolec jest prawidłowy. Powinien mieć on konsystencję pasty do zębów i być oddawany przez dziecko bez wysiłku. Co jednak zrobić, gdy malec wypróżnia się rzadziej niż raz na trzy dni, a jego stolec jest twardy? Objawy te mogą być oznaką zatwardzenia. Jak zatem trafnie zdiagnozować zaparcia u dzieci i jak je leczyć, a przede wszystkim co podać dziecku na zatwardzenie?
Objawy zaparcia u dzieci
Zaparcia u dzieci mogą się objawiać rzadkim chodzeniem do toalety, w celu oddawania stolca. Fakt ten jednak nie przesądza o tym, czy dziecko ma poważny problem z wypróżnianiem się. Jak zatem to ustalić? Precyzyjne kryteria diagnostyczne zatwardzeń różnią się w zależności od wieku maluchów. W przypadku malców, które nie ukończyły jeszcze 4 roku życia, można podejrzewać zaparcia, jeśli tego typu dolegliwości utrzymują się przynajmniej przez miesiąc i towarzyszą im co najmniej dwa inne symptomy, takie jak: oddawanie przez dziecko stolca dwukrotnie bądź rzadziej w ciągu tygodnia; przynajmniej raz w tym okresie dochodzi do epizodu nietrzymania kału; wypróżnienia są dla maluszka bolesne, a jego stolce – twarde lub bardzo duże (zatykające toaletę) bądź też dochodzi do tzw. retencji kału, czyli wypełnienia odbytnicy zalegającymi masami kałowymi, które wyczuwalne są w trakcie badania brzucha. Natomiast w przypadku dzieci, które ukończyły 4 latka, o zatwardzeniach można mówić, gdy przynajmniej dwa z tych objawów występują u nich co najmniej raz w tygodniu przez dwa miesiące. Co więcej, pociecha zmagająca się z zaparciem często świadomie unika oddawania kału.
Zaparcia u dzieci – leczenie
Dziecko walczące z zaparciami powinien obejrzeć lekarz pediatra. Tylko specjalista może ocenić, czy przyczyną zatwardzeń nie są przypadkiem wady lub choroby wymagające specjalistycznego leczenia. Niezależnie od przyczyn, dziecku trzeba jednak będzie pomóc usunąć to, co zalega w jego jelitach. Leczenie zaparcia u malca może obejmować: zmianę diety, ćwiczenia nawyku regularnego wypróżniania się lub aplikowanie leków przeczyszczających, przepisanych przez pediatrę. Wszystkie działania mające na celu ulżenie dziecku w problemie wypróżniania się, powinny być konsultowane z lekarzem. Zmniejszenie bólu i dyskomfortu wynikającego z zaparć, można postarać się ograniczyć, dzięki podawaniu odpowiednich leków o działaniu rozkurczowym (http://www.no-spa.pl/bole-brzucha-u-dieci/zaparcia-u-dzieci).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Zaparcia u dzieci są problemem, którego nie warto lekceważyć. W razie podejrzenia zatwardzenia u pociechy, najlepiej jest zwrócić się o poradę do lekarza pediatry.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.