Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, na którą narażone są szczególnie najmłodsze dzieci, czyli niemowlęta. To schorzenie skórne zazwyczaj rozwija się u maluszków między trzecim a szóstym miesiącem ich życia. Jeśli AZS pojawiło się w pierwszym roku życia twojego dziecka, to możesz liczyć na to, że nasilone objawy tejże choroby znikną, nim maluch skończy trzy latka  – dzieje się tak bowiem w połowie tego typu przypadków. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to schorzenie przewlekłe – jego przebieg jest długotrwały i ma tendencje do powracania nawet po długim okresie bezobjawowym. Jeśli jesteś mamą niemowlaka, z pewnością nasuwają ci się teraz następujące pytania:  jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u niemowląt, co może je wywołać, i jak należy je leczyć?

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny

Reakcję skórną mogą wywołać różne alergeny

Źródło: www.babyonline.pl

Atopowe zapalenie skóry należy do chorób o charakterze alergicznym. Jest ono związane z uczuleniem na substancje znajdujące się w środowisku zewnętrznym, czyli na alergeny. Niewątpliwie, AZS ma podłoże genetyczne. Tendencję do zapadania na tę chorobę mają dzieci i dorośli, których układ immunologiczny działa nieprawidłowo, a budowa ich naskórka jest wadliwa. Jeśli obydwoje rodziców cierpi na problemy alergiczne, wówczas istnieje 70 procentowe ryzyko, że atopowe zapalenie skóry rozwinie się także u ich dziecka. Do czynników, które mogą wywołać reakcje skórne u niemowląt podatnych na AZS, można zaliczyć takie substancje jak: alergeny zawarte w pokarmach, czyli mleko krowie, białka jaj kurzych, mąka oraz alergeny unoszące się w powietrzu, takie jak: pyłki drzew, traw, chwastów, pleśń, sierść zwierząt czy kurz domowy. Jednak unikanie tego typu alergenów nie jest zasadne, gdy u małego pacjenta nie wykazano istotnej nadwrażliwości na te czynniki. Maluch może bowiem reagować nawet na drobnoustroje, które znajdują się na jego własnej skórze. Na rozwój atopowego zapalenia skóry u niemowląt, składają się również takie czynniki jak: zanieczyszczenie środowiska, klimat, detergenty(środki drażniące), czynniki psychiczne oraz stres.

AZS wymaga konsultacji ze specjalistą

Źródło: www.babyonline.pl

Objawy i leczenie AZS-u u niemowląt

Jak objawia się to schorzenie u najmłodszych? W przypadku niemowląt, atopowe zapalenie skóry może mieć różne oblicza. Jednak najbardziej typowym objawem choroby, jest uporczywy świąd skóry, jej suchość oraz wysypka wypryskowa. Początkowo dziecko może odczuwać jedynie swędzenie skóry, wówczas odruchowo ją pociera i w ten sposób nasila objawy choroby. Zmiany skórne, w przypadku atopowego zapalenia skóry, lokalizują się głównie na policzkach oraz po wewnętrznej stronie zgięć łokci i kolan maleństwa. W cięższych przypadkach, zmiany pokrywają również całą główkę, twarz, tułów i kończyny dzidziusia (po ich stronie wyprostnej). Co zrobić, gdy twoje niemowlę zmaga się z AZS-em? Przede wszystkim, w przypadku wystąpienia pierwszych objawów schorzenia u twojego maleństwa, powinnaś skonsultować się ze specjalistą, który właściwie zdiagnozuje problem i ustali odpowiednią formę leczenia. Trzeba jednak pamiętać, iż leczenie atopowego zapalenia skóry u niemowląt, głownie opiera się na łagodzeniu jego objawów. Skóra atopowa jest bardzo sucha, dlatego wymaga ona właściwej pielęgnacji. Musisz odpowiednio nawilżać i natłuszczać skórę malca. Warto w tym celu używać specjalnych preparatów do pielęgnacji skóry atopowej, mających na celu zmniejszenie świądu, suchości oraz zaczerwienienia. Równie ważne jest, by odpowiednio osuszać mokrą skórę dziecka. Nie należy jej pocierać, tylko delikatnie dociskać tkaninę do jej powierzchni.  Odpowiednim wyborem dla niemowląt z atopowym zapaleniem skóry, będą również ubranka bawełniane, a szczególnie jedwabna odzież lecznicza.