Skóra jest największym narządem w organizmie człowieka. Pełni ona wiele ważnych funkcji. Między innymi stanowi barierę przed czynnikami mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi, które –  gdyby nie ona – z łatwością przedzierałyby się do  naszego wnętrza. Skóra jest także miejscem przebiegu wielu ważnych reakcji układu immunologicznego i chroni nasz organizm przed utratą płynów wewnątrzustrojowych. Na dodatek – co  możesz sprawdzić choćby teraz, próbując delikatnie podrapać się po dłoni – skóra odbiera liczne bodźce czuciowe ze świata zewnętrznego. Co więcej, „zachowanie skóry” może stanowić istotny sygnał, alarmujący cię o problemach całego organizmu. Nic więc dziwnego, że warto obserwować swoją skórę. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku twoich pociech, bowiem badanie skóry dziecka i szybkie zauważanie na niej niepokojących zmian, może w porę ostrzec cię przed poważnymi zagrożeniami dla jego zdrowia.

Jakie zmiany powinny zwrócić twoją uwagę?

Badanie skóry twojego dziecka powinno być stałym elementem jego codziennej pielęgnacji. Zwróć uwagę, czy na skórze twojego malucha nie pojawiły się któreś z następujących zmian skórnych: wykwity płaskie (różniące się kolorem od reszty skóry) np. różowe lub czerwone plamki, większe plamy; zmiany wyczuwalne pod wpływem dotyku np. grudki, guzki, blaszki; zmiany wzniosłe napełnione płynem np. zmiany pęcherzowe i krosty; zmiany z uszkodzoną powierzchnią np. nadżerki, owrzodzenia, pęknięcia lub inne np. bąble, blizny.

Kiedy znajdziesz niepokojące zmiany skórne u dziecka…

Kiedy u swojego dziecka zauważysz niepokojące zmiany skórne, zwróć uwagę na to w jakim momencie się pojawiły, jak długo się utrzymują i jak zmieniają się pod wpływem czasu. Nie wszystkie zmiany jakie dostrzeżesz u swojej pociechy są dla niej bardzo groźne i wymagają natychmiastowej wizyty u dermatologa lub lekarza rodzinnego. Z pewnością jednak, wykwity szybko szerzące się, z dużą ilością pęcherzy, oddzielającą się skórą od ciała, wybroczynami,  zajmujące duże obszary skóry – szczególnie gdy towarzyszą temu dolegliwości ogólne, takie jak gorączka czy ból – koniecznie powinny zostać zdiagnozowane i leczone przez specjalistę. Zapoznaj się z poniżej zamieszczonymi zdjęciami zmian skórnych i sprawdź, czy nie rozpoznajesz na nich znajomych widoków.

Przykład atopowego zapalenia skóry.

Przykład atopowego zapalenia skóry. Koniecznie zgłoś się do lekarza. (Źródło: www.sesderma.pl)

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka.

Łojotokowe zapalenie skóry u niemowlaka. Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia. (Źródło: www.egzema.info)

Te wykwity skórne to potówki. Być może już miałaś z nimi do czynienia.

Te wykwity skórne to potówki. Być może już miałaś z nimi do czynienia. (Źródło: www.kobieta.onet.pl)

A to przykład naczyniaka. Choć nie jest groźny, wymaga konsultacji z lekarzem.

A to przykład naczyniaka. Choć nie jest groźny, wymaga konsultacji z lekarzem.(Źródło: www.dzieci.pl)