Kiedy po długiej zimie i kapryśnej wiośnie, wreszcie możesz cieszyć się wyższą temperaturą i błękitnym niebem, coraz chętniej spędzasz czas poza domem. Drzewa i krzewy są już w pełni zazielenione, ziemia jest pełna trawy, a słońce przyjemnie pieści nasze buzie – nic tylko wygodnie rozłożyć się przed domem na leżaku. A co jeśli nie masz gdzie go rozłożyć? Nie każda z nas może bowiem cieszyć się własnym ogródkiem. Dobrym sposobem na stworzenie sobie własnego miejsca do wypoczynku jest odpowiednie zaaranżowanie swojego tarasu lub nawet niewielkiego balkonu, tak by stał się dla nas namiastką ogrodu. Jak to zrobić z pomysłem?

Kwiaty to prawdziwa ozdoba twojego balkonu

Źródło: www.e-ogrody.pl

Stwórz kompozycje z ulubionych ziół i kwiatów

Aby twój balkon wyglądał tak, by miło spędzało się na nim czas, musisz zacząć od dokładnego posprzątania go po zimie. Być może konieczne okaże się wyczyszczenie i odmalowanie barierki lub położenie czegoś na podłogę, np. specjalnych drewnianych klepek balkonowych bądź sztucznej trawy. Wszystko zależy od stanu twojego tarasu oraz od środków finansowych jakimi dysponujesz. Tak przygotowany taras stanie się doskonałą sceną dla kwiatów, które będą odgrywać na nim główną rolę. Decydując się na zakup roślin, musisz zawczasu określić, czy twój balkon znajduje się w miejscu nasłonecznionym czy też zacienionym oraz czy jest to stanowisko wietrzne. Te czynniki powinny wpływać na twoją decyzję, dotyczącą wyboru roślin balkonowych, trzeba bowiem pamiętać, że każda taka roślina ma swoje specyficzne upodobania. Najbardziej wytrzymałymi i łatwymi w utrzymaniu kwiatami balkonowymi są pelargonie – kwiaty bardzo popularne w naszym kraju. Pelargonie potrafią wyglądać naprawdę okazale. Wybierz kwiaty w ulubionym kolorze i typie kwitnienia, a następnie połącz z roślinami o podobnych wymaganiach. Na przykład, jeśli dysponujesz słonecznym stanowiskiem, możesz posadzić w jednej doniczce pelargonie z bakopą bądź lobeliami – drobnymi kwiatami dostępnymi w wielu kolorach. Dobrym pomysłem może się także okazać posadzenie na balkonie lawendy, a szczególnie jej odmiany zimującej. Swój balkon możesz również urozmaicić tujami posadzonymi w doniczkach lub ziołami i warzywami, takimi jak: bazylia, tymianek, truskawki czy pomidorki koktajlowe. Podczas sadzenia roślin na balkonie, pamiętaj o drenażu doniczek oraz doborze ziemi odpowiedniej dla wybranych przez ciebie roślin.

Meble i dekoracje nadadzą twojemu balkonowi niepowtarzalny charakter

Źródło: www.urządzamy.pl

Czas na wygodny odpoczynek

Ukwiecony balkon to doskonałe miejsce do wypoczynku. Możesz wypić na nim poranną kawę, poopalać się tam podczas upalnego dnia lub posiedzieć z bliską osobą przy lampce ulubionego wina, kiedy zapadnie już zmrok. Warto w tym celu wyposażyć balkon w kilka niezbędnych mebli. Jeśli dysponujesz większym tarasem możesz postawić na nim wygodne leżanki, kanapy, a nawet zawiesić na haku bujane siedzisko. Jeśli twój balkon jest nieduży możesz z kolei wybrać składane leżaki i krzesełka albo zdecydować się na niewielką ławeczkę. Warto postawić także stolik, przy którym będzie można zjeść posiłek lub postawić kubek kawy. Aby twój balkon odznaczał się wyjątkowym charakterem, udekoruj go ogrodowymi lampionami i latarenkami – kiedy zapalisz je wieczorem, na tarasie zapanuje magiczny nastrój. Zaprojektuj balkon według swojego uznania oraz potrzeb twojej rodziny. A po wykonanej pracy czas na odpoczynek w twoim malutkim, tajemniczym ogrodzie, w którym choć na chwilę możesz schować się przed całym światem…