Ból brzucha to nieprzyjemna dolegliwość, z którą bardzo często zgłaszamy się do lekarza. Zazwyczaj, przyczyna bólu w tej partii ciała, nie jest trudna do ustalenia dla specjalisty i nie wymaga skomplikowanego sposobu leczenia. Niekiedy jednak, przy określaniu przyczyny dolegliwości brzusznych, konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań lekarskich i podjęcie pilnej ingerencji, która może uratować nasze życie. Przekonajmy się zatem, na jakiej podstawie ocenia się, czy ból brzucha stanowi lub nie, poważne zagrożenie dla naszego życia i zdrowia.
Kryteria oceny bólu
Naturalnie, jeśli wystąpi u nas dokuczliwy ból brzucha, powinnyśmy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który najlepiej oceni z jakim rodzajem bólu się zmagamy. Niemniej jednak, istnieją pewne kryteria, które w ogólnym ujęciu mogą nam pomóc w ustaleniu rodzaju i wagi naszych problemów brzusznych. Do kryteriów tych zaliczają się następujące kwestie: czas trwania i charakter bólu, okoliczności jego wystąpienia (np. spożycie niektórych pokarmów, podenerwowanie) oraz objawy towarzyszące (np. podwyższona temperatura ciała).
Rodzaje bólów krótkotrwałych
Ból brzucha – oprócz tego związanego z kobiecym cyklem miesięcznym – może być spowodowany błędem dietetycznym lub zatruciem pokarmowym. W przypadku błędu dietetycznego, może się u nas pojawić ostry, ale przemijający ból, spowodowany skurczem mięśniówki jelit. Zazwyczaj bólowi temu nie towarzyszą żadne dodatkowe objawy. Tylko w nielicznych przypadkach, do bólu brzucha może dołączyć szybko mijająca biegunka lub wymioty. Natomiast, w sytuacji zatrucia pokarmowego musimy liczyć się z bólem ostrym i jednocześnie krótkotrwałym, któremu będą towarzyszyły dodatkowe objawy, takie jak wymioty i biegunka, a czasem nawet gorączka. Przebieg tego rodzaju bólu jest bardziej dynamiczny i następuje po około 1 do 2 godzin od spożycia posiłku. W obu opisanych powyżej przypadkach, odczuwany ból jest krótkotrwały i przemijający, bardzo rzadko zlokalizowany w konkretnej partii brzucha. Tego rodzaju bóle wymagają przeprowadzenia terapii nawadniającej organizm i ewentualnego podania leków rozkurczowych, choćby takich, jak znany większości z nas Buscopan.
Groźny ból
Ból brzucha, który powinien nas zaalarmować, to zwykle ból pojawiający się nagle, charakteryzujący się silnym natężeniem i zlokalizowany w konkretnym obszarze brzucha. Ostatni punkt – spośród wymienionych – nie zawsze jest regułą. Zagrażającemu życiu zapaleniu otrzewnej, towarzyszy bowiem rozlany ból w obrębie całej jamy brzusznej. Najczęściej jednak, ból groźny dla naszego zdrowia, jest wyraźnie zlokalizowany w jednej partii brzucha. Ból taki może być związany z chorobą wrzodową żołądka bądź dwunastnicy, chorobą dróg żółciowych i wątroby, chorobami zapalnymi lub niedrożnościami jelit, zapaleniem wyrostka robaczkowego bądź trzustki, chorobami dróg moczowych i nerek, a także problemami narządów rodnych i przydatków. Wszelkie problemy brzuszne, wyżej wymienione, wymagają pilnej interwencji medycznej, która w wielu przypadkach może zadecydować o naszym życiu. Zatem zawsze, kiedy dręczący nas ból brzucha jest niepokojący, pojawia się niespodziewanie i wywołuje w nas silne doznania bólowe, powinnyśmy w trybie natychmiastowym zwrócić się o pilną pomoc medyczną.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.