Pojawia się zazwyczaj między czwartym a szóstym tygodniem życia twojego malucha. Jej atak za każdym razem przebiega w podobny sposób. Twoja dotąd spokojna pociecha, po popołudniowym lub wieczornym karmieniu, zaczyna płakać, podkurczać nóżki, głośno oddawać gazy, ulewać, a może nawet wymiotować. Buzia dziecka jest wówczas czerwona, a jego brzuszek staje się twardy i wzdęty. O czym mowa? O kolce u niemowlaka.

Jak rozpoznać kolkę?

Naucz się rozpoznawać kolkę u malucha

Źródło: www.witajmaluszku.pl

O kolce mówi się wtedy, gdy płacz dziecka zaczyna się nagle i jest naprawdę rozpaczliwy. Gdy malec najpierw postękuje, a dopiero potem zaczyna płakać, można wyeliminować kolkę, jako potencjalną przyczynę jego płaczu. Co więcej, na kolkę wskazuje również napięty brzuszek niemowlaka, podkurczanie przez niego nóżek oraz prężenie się dziecka. Jednak gdy maleństwo napina brzuszek wyłącznie podczas płaczu – a po jego ustąpieniu – jego brzuch jest miękki, wtedy wyklucza się kolkę. Kolka charakteryzuje się również tym, że przytulanie dziecka nie przynosi trwałych skutków. Po zaprzestaniu tej czynności, dziecko znowu zaczyna rozpaczliwie płakać i nie daje się uspokoić.

Sposoby na łagodzenie bólu

Termofor może pomóc dzidziusiowi z kolką

Źródło: www.tchibo.pl

Jeśli u twojego maleństwa pojawiła się kolka, zastosuj kilka sposobów, które złagodzą ból dziecka:

  • ogrzej brzuszek niemowlaka (możesz to zrobić za pomocą ciepłego ręcznika, przeprasowanej żelazkiem pieluszki tetrowej, termoforu lub ciepłej kąpieli),
  • noś dziecko w taki sposób, by jego głowa znajdowała się wyżej od reszty jego ciała oraz tak, by jego brzuszek przylegał do twojego przedramienia,
  • Zrób niemowlakowi masaż brzuszka (zaczynając od ruchów delikatnych, zgodnych z ruchem wskazówek zegara),
  • Połóż brzuszek malca na twoim brzuchu i delikatnie masuj jego plecki,
  • Podaj dziecku preparat łagodzący kolkę.

Jeśli u twojego malucha napady kolki będą się powtarzały dłużej niż przez okres 3-4 dni, koniecznie zgłoś się do pediatry. Ponadto jeśli nie karmisz dziecka piersią – w przypadku kolek – możesz zdecydować się na mleko modyfikowane, dostosowane do potrzeb niemowląt cierpiących na kolki. Jednym z takich produktów jest mleko w proszku BEBILON 1 COMFORT Z PRONUTRA.