Jeśli w twoim domu wychowują się dzieci, prędzej czy później staniesz przed wyzwaniem, jakim będzie ich prośba, o przyjęcie pod wasz dach zwierzątka domowego. Prawdopodobnie faworytami wśród zwierzęcych przyjaciół będą dla twoich pociech psy lub koty. Jeśli należysz do miłośniczek tych drugich i zaczynasz zastanawiać się nad przygarnięciem kota, dowiedz się o kilku sprawach, o których każdy „kociarz” wiedzieć powinien.

Przygotowanie mieszkania na przybycie kociaka

Przygotuj dom na przybycie kociaka

Źródło: www.wnetrza-ze-smakiem.pl

Zanim pod swój dach przyjmiesz kota, powinnaś zadbać o to, by na jego „wizytę” odpowiednio przygotować swoje mieszkanie. Koty należą do bardzo ciekawskich zwierząt, dlatego też istotne jest zabezpieczenie okien i balkonów, przez które kot mógłby niepostrzeżenie wydostać się na zewnątrz. Nie należy pozostawiać uchylonych lufcików, w których zwierzę mogłoby się zaklinować i udusić. Ponadto warto zabezpieczyć wszelkie sprzęty, które emitują ciepło, takie jak piecyki czy żelazka. Przed przyjęciem kota do swojego domu, warto również poinstruować rodzinę o tym, by zrezygnowała z nawyku zostawiania na wierzchu torebek foliowych, nitek, kłębów i innych przedmiotów, które mogłyby zainteresować zwierzaka i którymi mógłby on sobie zrobić krzywdę. Dom odpowiednio przygotowany dla kota, powinien być również wyposażony w miski na picie i jedzenie, kuwetę, legowisko, drapaki, obróżkę i transporter. Niektóre z tych elementów możesz wykonać samodzielnie.

Gdy kot pojawi się w domu…

Kociak w nowym domu

Źródło: www.1wallpaper.net

Po przywiezieniu kota do domu, należy liczyć się z tym, że będzie on zestresowany i bardzo nieufny. Może nawet pomiaukiwać i gwałtownie się ruszać, czym wyrazi swą tęsknotę za matką i rodzeństwem. Z tego powodu należy dać kociakowi czas na oswojenie się z nowym miejscem, na dokładne poznanie wszystkich kątów mieszkania i każdego z członków jego nowej rodziny. Warto mu również pozwolić na wybranie sobie miejsca na legowisko i dać czas, by się w nim spokojnie położył i przespał. Kiedy zwierzę poczuje się bezpieczne i zrobi się ufne wobec ciebie i twojej rodziny, możesz zacząć go uczyć właściwych zachowań. Zacznij od nauki korzystania z kuwety. Może upłynąć trochę czasu, zanim twój pupil nauczy się właściwie z niej korzystać, ale nie poddawaj się. Kot sam z siebie odczuwa potrzebę wypróżniania się w odosobnionym miejscu, z dala od legowiska i jedzenia. Pamiętaj również o zróżnicowanej i odpowiednio dobranej diecie dla swojego kota. Możesz wybrać w tym celu gotowe, wysokomięsne karmy dla kociaków. Nie zapomnij także poinstruować swoich dzieci o tym, w jaki sposób powinny traktować pupila. Twoje pociechy nie mogą bowiem męczyć lub źle traktować zwierzęcia, między innymi ciągnąc go za uszy czy też ogon. Warto byś przydzieliła swoim dzieciom pewne obowiązki, związane z dbaniem o kota, które będą odpowiednie dla ich wieku i możliwości.