Jedną z przyczyn przejmującego bólu żołądka może być choroba wrzodowa. Należy ona do najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Potocznie nazywana jest wrzodami żołądka i dwunastnicy. Schorzenie to wiąże się z okresowym tworzeniem się wrzodów trawiennych w żołądku lub dwunastnicy. Jakie są objawy choroby wrzodowej i jak z nią walczyć? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy wpis.

Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy

Wrzody występują tam, gdzie kwas żołądkowy i pepsyna bezpośrednio stykają się z błoną śluzową żołądka. Około 64 procent przypadków wrzodów lokalizuje się w dwunastnicy. Do głównych objawów schorzenia mogą należeć takie objawy jak: piekący ból żołądka i dyskomfort w nadbrzuszu. Symptomy, które występują na czczo – to głównie bóle głodowe. Pojawiają się one w nocy lub bardzo wcześnie rano, a także 1 do 3 godzin po posiłkach. Choroba wrzodowa niekiedy bywa także przyczyną nieprzyjemnego uczucia „pełności” lub rozpierania po spożytych posiłkach. Mogą w jej wyniku zdarzać się również nudności i wymioty. Ból w nadbrzuszu nie jest typowo charakterystyczny wyłącznie dla wrzodu trawiennego, dlatego też dolegliwość ta równie dobrze może być symptomem innej choroby.

Wrzody mogą powodować mdłości

Wrzody mogą powodować mdłości (Źródło: kobieta.interia.pl)

Choroba wrzodowa – leczenie

Choroba wrzodowa –  w żołądku lub dwunastnicy –  jest poważną chorobą, która wiąże się z potencjalnymi groźnymi powikłaniami. Wymaga ona konsultacji lekarskiej. W związku z tym, w przypadku występowania przewlekłych bólów brzucha, dobrze jest zgłosić się do lekarza rodzinnego, w celu przeprowadzenia podstawowej diagnostyki w tym zakresie. Istnieją pewne nawyki, które w znacznym stopniu mogą pomóc w walce z objawami choroby wrzodowej. W celu zminimalizowania problemu związanego z wrzodami, zaleca się regularne spożywanie posiłków, a także unikanie dań, które nasilają bądź wywołują dolegliwości. Należy również porzucić palenie tytoniu. Papierosy wywierają bowiem niekorzystny wpływ na proces gojenia się wrzodu oraz mogą przyczynić się do jego reemisji.

Warto rzucić palenie

Warto rzucić palenie (Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy wymaga konsultacji lekarskiej i zastosowania zaproponowanego przez specjalistę leczenia. Więcej informacji na temat przyczyn bólów brzucha znajdziemy na stronie http://www.no-spa.pl/bole-zoladka.