Odkurzacze to jedne z najczęściej używanych urządzeń AGD, które wykorzystywane są do codziennych porządków. Większość z nas dobrze zna odkurzacze, w których stosuje się wymienne worki. Istnieją jednak także odkurzacze bezworkowe. Czym charakteryzują się zatem urządzenia workowe i bezworkowe?

Odkurzacze workowe

Jak działa odkurzacz workowy? Zabrudzone powietrze ze szczotki – poprzez rurę – trafia do wnętrza odkurzacza. Potem przepływa przez materiałowy worek, który przepuszcza powietrze, jednak zatrzymuje w sobie zanieczyszczenia. Po kilku użyciach sprzętu należy wymienić worek na nowy. Taka wymiana worka nie stanowi problemu dla alergików, ponieważ nie generuje ona wzbijania kurzu. W takim przypadku wyjmujemy po prostu stary worek, a na jego miejsce wstawiamy nowy. Na dodatek odkurzacze workowe wyposażone są zwykle w specjalną zaślepkę zamykającą otwór wlotowy worka. Taki system praktycznie eliminuje rozprzestrzenianie się kurzu. O czym pamiętać przy zakupie odkurzaczy workowych? Warto zwrócić uwagę na dedykowane im worki i zaopatrzyć się w ich zapas. Co ważne, niektóre z modeli worków posiadają specjalny, dopasowany do wnętrza odkurzacza kształt.

Przykładowy odkurzacz workowy

Przykładowy odkurzacz workowy (Źródło: allegro.pl)

Worek do odkurzacza

Worek do odkurzacza (Źródło: allegro.pl)

Odkurzacz bezworkowy

Odkurzacz bezworkowy ma nieco bardziej skomplikowany mechanizm działania, niż odkurzacz klasyczny. Wykorzystuje on tak zwany proces separacji cyklonowej. Odkurzacz bezworkowy praktycznie nie generuje dodatkowych kosztów eksploatacji – wyłączając koszt energii elektrycznej i obowiązkowej wymiany filtrów raz na kilka miesięcy. Gdy pojemnik z odpadami się napełni, musimy go opróżnić, wyrzucając jego zawartość do kosza. Niestety, po otworzeniu korpusu odkurzacza mamy bezpośredni kontakt z kurzem i brudem, który zgromadzony jest w odkurzaczu. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które mają problemy z układem oddechowym. Przy kilku nieostrożnych ruchach, część kurzu ze środka może bowiem wzbić się w powietrze i przenieść na pomieszczenie, w którym się znajdujemy. Odkurzacze bezworkowe są jednak bardziej praktyczne, gdy przypadkiem wciągniemy do środka cenną drobnostkę. W odkurzaczu bezworkowym wystarczy otworzyć pojemnik i wyjąć wciągniętą rzecz.

Odkurzacz bezworkowy

Odkurzacz bezworkowy (Źródło: conrad.pl)

Widoczny pojemnik na zanieczyszczenia

Widoczny pojemnik na zanieczyszczenia (Źródło: ladnydom.pl)

Odkurzacze workowe działają w oparciu o wymienne worki, natomiast bezworkowe nie wymagają takiej wymiany. Oba typy odkurzaczy posiadają swoje wady i zalety, dlatego najlepiej jest samemu zdecydować, który typ urządzenia lepiej sprawdzi się w naszym przypadku.