Są książki dzięki którym, bez opuszczania własnego ciepłego kąta, jesteśmy w stanie podróżować po niezwykłych miejscach na świecie oraz odkrywać ich tajemnice w towarzystwie wyjątkowych osobowości. Jedną z takich książek jest zapewne powieść Carlosa Ruiza Zafona „Cień wiatru”. Przenosi nas ona w czasie do powojennej Barcelony, w której porzuconymi egzemplarzami dzieł literackich opiekuje się strażnik Cmentarza Zapomnianych Książek. Jakie wątki skrywa w sobie ta powieść i w jaki sposób łączy się z innymi pozycjami, stworzonymi przez Zafona?

Cmentarz Zapomnianych Książek
Carlos Ruiz Zafon

Carlos Ruiz Zafon (Źródło: newsweek.pl)

Cmentarz Zapomnianych Książek to miejsce ukryte przed światem w samym sercu średniowiecznej części Barcelony. Pełne jest ono porzuconych egzemplarzy książek, spoczywających w ciemnościach w niezmierzonym labiryncie regałów. Ta osobliwa kryjówka staje się tematem przewodnim cyklu powieści Carlosa Ruiza Zafona – dziennikarza i pisarza urodzonego w roku 1964 w Barcelonie. Autor ten umiłował sobie powieść dziewiętnastowieczną. Szczególnie tą spod pióra Dostojewskiego, Lwa Tołstoja i Dickensa. Jego własna seria powieści o Cmentarzu Zapomnianych Książek składa się z trzech części, do których zaliczają się takie utwory jak: „Cień wiatru”, „Gra Anioła” i „Więzień Nieba”. Można je czytać jako całość lub niezależnie od siebie.

„Cień wiatru”
Bohaterem powieści jest Daniel Sempere

Bohaterem powieści jest Daniel Sempere – syn antykwariusza (Źródło: pl.pinterest.com)

Fabuła powieści „Cień wiatru” rozgrywa się w powojennej Barcelonie. Staje się ona jednym z głównych bohaterów książki Carlosa Ruiza Zafona. Atmosfera mglistej Barcelony udziela się czytelnikowi nie tylko za sprawą opisów zamieszczonych na kartach książki, ale także dzięki klimatycznym, czarno-białym fotografiom wplecionym w jej tekst. Pierwszoplanową postacią powieści jest Daniel Sempere. Pewnego mglistego poranka 1945 roku podąża on za ojcem – księgarzem i antykwariuszem – po starych, barcelońskich uliczkach, by dotrzeć w niezwykłe miejsce – do Cmentarza Zapomnianych Książek. Tam odkrywa on powieść, która wyraźnie go zauroczy. Z czasem okazuje się, że jest to ostatni istniejący egzemplarz tej książki, a komuś wyraźnie zależy na tym, by został on spalony i odszedł w zapomnienie. Bohater stara się odkryć sekret autora powieści – Juliana Caraxa. Rozpoczyna niebezpieczną przygodę swojego życia, która zbiega się z kolejnymi etapami jego dorastania.

Utwór Carlosa Ruiza Zafona „Cień wiatru” stanowi część cyklu powieści o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Bohaterem tej pozycji jest Daniel Sempere, młodzieniec, który zabiera ze sobą czytelników w podróż po tajemnicach starej Barcelony.