W ostatnim czasie do łask miłośników rustykalnych wnętrz powracają suszone kwiaty. Wyróżniają się one sentymentalnym wdziękiem i pozwalają na dłużej cieszyć się ulotnym pięknem roślin. Aby w najbliższym czasie zabawić się w kreatywne dekorowanie swojego mieszkania, wykorzystajmy letnie miesiące do zdobycia kwiatowych trofeów i zatrzymania ich piękna w zasuszonych kompozycjach. Jak możemy przygotować się do tego zadania?

Suszenie w wazonie

Rośliny przeznaczone na suszone kwiaty, najlepiej jest zrywać wtedy, gdy są one jeszcze w pełni rozkwitu. Większość z nich można pozostawić do zasuszenia w wazonie. Należy jednak pamiętać, by umieścić w nim odrobinę wody. Dlaczego? Pozwoli to zachować roślinom intensywniejszy kolor. Jakie kwiaty najlepiej jest suszyć w ten sposób? Do suszenia w wazonie idealnie nadają się dekoracyjne trawy, kłosy, gałązki drzew, popularne paprocie, hortensje, wrzosy oraz frezje.

Suszone hortensje

Suszone hortensje (Źródło: przytulnydom.blogspot.com)

Wieszanie kwiatów

Aby uzyskać bukiet z suszonych kwiatów, można zawiesić rośliny kwiatostanem w dół. Ten wariant najlepiej jest wybrać dla pnącz, ostróżki, róż bądź makówki. Aby nie zaburzyć ich pełnego kształtu, większe kwiaty podwiesza się pojedynczo, natomiast drobne związuje się w nieduże pęczki elastyczną taśmą. Suszące się rośliny dobrze jest rozwiesić pod sufitem, w miejscu suchym i nienasłonecznionym.

Suszenie kwiatów pod sufitem

Suszenie kwiatów pod sufitem (Źródło: zielonyogrodek.pl)

Suszone kwiaty – inne sposoby

 

Kwiaty można także włożyć pomiędzy kartki papieru chłonącego wodę – na przykład bibułę – i przycisnąć książką. Co więcej, w celu ususzenia roślin warto zastosować specjalną prasę do kwiatów.

Prasa do kwiatów

Prasa do kwiatów (Źródło: joulenka.pl)

Ususzone tak bratki, liście, fiołki i pojedyncze róże, można potem wykorzystać do wyklejanych obrazków i szklanych ozdób.

Suszone kwiaty w szklanej zawieszce

Suszone kwiaty w szklanej zawieszce (Źródło: pl.aliexpress.com)

Suszone kwiaty będą wyglądały jak świeże, jeśli zasypiemy je piaskiem i boraksem w stosunku 3:1 lub krzemionką. Środki  te doskonale pochłaniają bowiem wilgoć.

Suszone kwiaty mogą stać się doskonałą dekoracją niebanalnego, rustykalnego wnętrza. Warto jednak dostosować metodę suszenia do ich gatunku oraz do efektu jaki chcemy uzyskać. Kwiaty, które będziemy trzymać w bukiecie, dobrze jest wysuszyć w wazonie lub zawiesić pod sufitem. Do obrazków za szkłem sprawdzą się z kolei rośliny suszone pomiędzy kartkami papieru. Najżywsze barwy kwiatów uzyskamy, zasypując rośliny odpowiednimi preparatami. Wtedy mogą one posłużyć na przykład jako doskonała dekoracja stołu.