Styl kolonialny to sposób aranżacji wnętrz, przywodzący  na myśl dalekie podróże. Meble i wnętrza kolonialne adresowane są zatem do osób, które inspirują się egzotycznymi przygodami, a zarazem doceniają klasyczne formy elementów wyposażenia. Jak przebiegały narodziny stylu kolonialnego i jakie meble, akcesoria i dodatki wybrać do wnętrza urządzonego w ten sposób?

Historia stylu
Historia stylu kolonialnego nie jest zaszczytna

Historia stylu kolonialnego nie jest zaszczytna (Źródło: histmag.org)

Styl kolonialny powstał w XIX wieku na ziemiach stanowiących obszar kolonii brytyjskich. Do grona poddanych królowej Wiktorii należała wówczas prawie jedna czwarta mieszkańców naszej planety. Imperium brytyjskie obejmowało między innymi Australię, Kanadę, Indie oraz dużą część Afryki. Zarządzanie tymi ogromnymi terenami wymagało od Brytyjczyków zamieszkania w odległych częściach Ziemi. Urządzając domy w Indiach, Australii czy też w Afryce, przybysze z Wielkiej Brytanii byli zmuszeni do korzystania z dostępnych tam materiałów oraz umiejętności lokalnych rzemieślników. W ten naturalny sposób narodził się styl kolonialny, łączący w sobie elementy wiktoriańskie z wpływami obcych kultur, w tym afrykańskich czy indyjskich.

Styl kolonialny – główne cechy
Sypialnia w stylu kolonialnym

Sypialnia w stylu kolonialnym (Źródło: chceszsypialnie.pl)

Meble kolonialne wykonane są zwykle z ciemnego, egzotycznego drewna, które łączy się ze skórzaną tapicerką lub z białymi, naturalnymi tkaninami. Są one zwykle wzorowane na stylistyce wiktoriańskiej, co sprawia, że są ciężkie i klasyczne w formie. Bardzo ważnym elementem stylu kolonialnego – bez którego masywne meble przytłoczyłyby całe wnętrze – są dekoracje. Powinny być one lekkie i wykonane z jasnych materiałów. Odpowiednim dodatkiem okażą się zatem ażurowe figurki z drewna sandałowego lub imitacji kości słoniowej i stara mapa na ścianie. Lekkości wnętrzom dodadzą również jasne tkaniny, zdobione dalekowschodnimi motywami kwiatowymi. W każdej kolonialnej sypialni obowiązkowym elementem jest zdobiony parawan. Żeby podkreślić podróżniczy charakter wnętrza, jako dekoracją warto posłużyć się stylizowanym globusem lub starą, skórzaną walizką. We wnętrzach kolonialnych pożądane są również kwiaty doniczkowe, takie jak storczyki, jaśmin lub rośliny niekwitnące o dużych liściach, pochodzące z Afryki lub Azji.

Choć historia stylu kolonialnego nie jest zaszczytna, obecnie jest on jednym z bardziej dostojnych i precyzyjnych sposobów urządzania wnętrz. Łączy on w sobie elementy stylistyki wiktoriańskiej, z wpływami egzotycznych kultur. Styl kolonialny sprawdzi się zatem w przestrzeniach, należących do osób rządnych przygód i dalekich podróży.