Być może zastanawiamy się właśnie nad wyborem nowej pralki i zakupem nowoczesnego sprzętu do suszenia prania. W takiej sytuacji odpowiednią propozycją dla nas może się okazać pralko-suszarka, czyli urządzenie spełniające obie te funkcje jednocześnie. Przed jego zakupem warto jednak dowiedzieć się, jakie podstawowe informacje o tym typie urządzenia są ważne. Część z nich zostanie omówiona w dzisiejszym poście.

Pralko suszarki- rodzaje

Pralko-suszarki można podzielić na: wolnostojące i przeznaczone do zabudowy.

Pralko-suszarka wolnostojąca

Pralko-suszarka wolnostojąca (Źródło: aeg.pl)

Urządzenie do zabudowy

Urządzenie do zabudowy (Źródło: eukasa.pl)

Wszystkie te urządzenia są ładowane od frontu. Ze względu na sposób pracy, wyróżnia się tylko jeden typ pralko-suszarek – kondensacyjny. Co to oznacza? Nie wymagają one podłączenia do instalacji wentylacyjnej, ale muszą być podłączone do instalacji hydraulicznej: wody i kanalizacji. Najtańszą pralko-suszarkę możemy zakupić już od 1500 złotych.

Pralko-suszarka – główne parametry ładowności

Przy pralko-suszarce należy zwrócić uwagę na jej parametry, odnoszące się do prania oraz suszenia. W przypadku pralko-suszarek bęben jest jeden, ale producenci rozróżniają dwie ładowności bębna: prania i suszenia. Rozróżnienie to wynika z faktu, możliwości wyboru wyłącznego prania ubrań bądź ich równoczesnego prania i suszenia. W drugim wypadku należy załadować mniejszą ilość ubrań. W zależności od modelu i producenta, możemy spotkać się z urządzeniami o wadze załadunku od 5 kg.  Bęben o pojemności 5 kg prania wystarcza dla czteroosobowej rodziny. Bęben o pojemności 10 kg pozwoli natomiast wyprać większe rzeczy, takie jak koce, kołdry czy poduszki. Idealnie sprawdzi się także w wieloosobowej rodzinie. W zależności od modelu i producenta, można spotkać się z urządzeniami o załadunku suszenia od 2,5 kg do 6 kg. Jeśli zrobimy pranie o wadze 5 kg, to w suszarce o pojemności 2,5 kg zmieścimy tylko połowę prania. Oznacza to konieczność podzielenia prania na 2 części – czyli takie suszenie wymaga obecności w domu i zajmuje dwa razy więcej czasu oraz nie może być ustawione jako automatyczna kontynuacja prania.

Parametry ładowności dobrze jest dostosować do potrzeb swojej rodziny

Parametry ładowności dobrze jest dostosować do potrzeb swojej rodziny (Źródło: agdlab.pl)

Klasa efektywności energetycznej

Klasa efektywności energetycznej oznacza ilość energii zużytej przez badane urządzenie w ciągu roku, w porównaniu z urządzeniem standardowym, którego zużycie jest określone przepisami. W przypadku pralko-suszarek obowiązuje klasyfikacja od A do G, przy czym klasa A określa urządzenie zużywające najmniejszą ilość energii. Zatem najczęściej spotykane klasy efektywności w pralko-suszarkach to: A, B i czasami C.

W ramach oszczędności warto zdecydować się na klasę A

W ramach oszczędności warto zdecydować się na klasę A (Źródło: techfresh.pl)

Pralko-suszarka to odpowiedni wybór dla tych z nas, które pragną połączyć funkcje prania i suszenia w jednym urządzeniu. Przed zakupem takiego sprzętu warto poznać jego rodzaj i główne parametry, a przy tym zdecydować się na urządzenie wyprodukowane przez sprawdzonego producenta. Wówczas zakupiona przez nas pralko-suszarka spełni nasze oczekiwania.