Chore zatoki najczęściej dotyczą osób dorosłych. Niestety zdarza się, iż najmłodsi również cierpią z tego powodu. Dzieje się to wtedy, gdy zatoki maluchów zostają zaatakowane przez wirusy lub bakterie. Czym objawia się zapalenie zatok u dzieci i jak skutecznie leczyć tę dolegliwość?

Zapalenie zatok – objawy
Endoskop

Endoskop (Źródło: domlekarski.pl)

Symptomy ostrego zapalenia zatok wcale nie są charakterystyczne tylko dla tej jednej choroby. Ból szczęki bądź głowy przy jej pochylaniu, ropny katar, gorączka, a czasem zapalenie spojówek to najczęstsze objawy chorych zatok. Dolegliwości te mogą jednak towarzyszyć także innym infekcjom. Dlatego też ostateczną diagnozę – dotyczącą zapalenia zatok – może postawić tylko lekarz i to nie po zwykłym obejrzeniu dziecka, ale po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Jakich? Najczęściej przy podejrzeniu zapalenia zatok, lekarz wykonuje badanie endoskopowe albo kieruje chorego na tomografię komputerową głowy.

Leczenie zapalenia zatok
Syrop na zatoki dla dzieci

Syrop na zatoki dla dzieci (Źródło: doz.pl)

W przypadku chorych zatok, dobrze jest zastosować – na zatoki dla dzieci – syrop. Przykładem takiego leku jest Pelavo. Preparat ten może w sposób naturalny wspierać organizm w walce z infekcjami oraz pomagać pokonać wirusy i bakterie. Zapalenie zatok u dzieci zwykle leczy się także za pomocą preparatów przeciwbólowych, przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych. Czasami infekcja na tyle się rozwinie, że należy podać steryd. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok kuracja sterydowa może potrwać nawet dwa, trzy miesiące. Niekiedy lekarz decyduje o przeprowadzeniu kuracji antybiotykowej, jeżeli w posiewie wydzieliny kataralnej zostaną wykryte bakterie. Kuracja ta także trwa dość długo – dwa lub trzy tygodnie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zapalenie zatok to nieprzyjemne schorzenie, które może dotknąć najmłodszych. Zwykle objawia się ropnym katarem, bólem szczęki i głowy, wysoką temperaturą ciała, a nawet zapaleniem spojówek. Ostateczną diagnozę co do tej choroby może postawić wyłącznie pediatra. Leczenie zapalenia zatok u dzieci dobrze jest skonsultować ze specjalistą. W zależności od sytuacji może on postanowić o podaniu maluchowi syropu na zatoki dla dzieci lub zastosowaniu terapii sterydowej bądź antybiotykowej.