Desery to smaczne posiłki, na które po każdym obiedzie z wytęsknieniem czekają nasze pociechy. Choć z zasady są to przekąski słodkie, mogą być przy tym zdrowe i pozbawione cukru. Wykonując takie smakołyki samodzielnie, łatwiej nam przemycić wartościowe produkty do jadłospisu malca. Z dzisiejszego artykułu dowiemy się, jakie przepisy na desery dla dzieci możemy przygotować w krótkim czasie we własnej kuchni. Są one proste, a poza tym nie wymagają użycia zbyt wielu składników.
Zdrowe desery dla niemowląt
Doskonały pomysł na deser dla malucha, który ukończył 7 miesiąc życia, to kisiel z soku owocowego. Jakie produkty będą nam potrzebne do jego przygotowania? Jednym z nich jest 200-mililitrowa buteleczka gęstego soku przecierowego, na przykład z czerwonych owoców lub z jabłek z porzeczkami. Pozostałe składniki to 1,5 łyżeczki mąki ziemniaczanej i jedna łyżka wody. Do filiżanki wlewamy łyżkę soku i łyżkę wody. Potem wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Resztę soku wlewamy do garnuszka, stawiamy na ogniu i zagotowujemy. Do gotującego się soku wlewamy mąkę ziemniaczaną – rozmieszaną z wodą i sokiem. Całość mieszamy, zagotowujemy i przez 2–3 minuty trzymamy na ogniu, aż kisiel zgęstnieje. Deser przekładamy do miseczek i polewamy go niewielką ilością mleka modyfikowanego. I gotowe! Kolejnym z przepisów – na desery owocowe dla najmłodszych – jest receptura na mus jabłkowy. Jest to posiłek odpowiedni dla niemowląt 10-miesięcznych i starszych. Wykonuje się go ze słodkiego jabłka, łyżki wody i łyżeczki jogurtu naturalnego. Przygotowanie deseru rozpoczynamy od umycia jabłka, obrania go i wykrojenia gniazda nasiennego. Następnie owoc kroimy na cząstki, wrzucamy do garnuszka i zalewamy wodą. Składniki gotujemy do miękkości, a następnie miksujemy. Gotowy mus przekładamy do miseczek i dekorujemy łyżeczką jogurtu naturalnego.
Przepisy na desery dla dzieci starszych
Dla dzieci, które ukończyły już pierwszy rok życia, możemy zrobić deser na bazie śmietany. Jednym z takich pomysłów jest przepis na waniliową galaretkę. Do jej przygotowania będziemy potrzebowały: dwóch szklanek śmietanki kremówki, dwóch łyżeczek żelatyny, łyżki cukru i laski wanilii. Laskę wanilii rozcinamy wzdłuż, nożem wyskrobujemy ziarenka i wrzucamy je do garnka ze śmietanką, do którego wsypujemy cukier. Całość zagotowujemy. Żelatynę rozpuszczamy, zalewając ją 1/3 szklanki gorącej wody. Mieszankę wlewamy do śmietany i starannie mieszamy. Deser rozlewamy do małych miseczek, przelewanych zimną wodą. Schładzamy w lodówce, aż do zastygnięcia. Następnie wykładamy deser na talerzyki i polewamy sosem, np. ze zmiksowanych malin lub truskawek. I gotowe! Jeśli natomiast nasz malec ukończył trzeci rok życia, możemy mu zaproponować zdrowe desery z pieczonych owoców, na przykład z jabłek. Do wykonania takiej przekąski będziemy potrzebowały dużego kwaśnego jabłka, łyżeczki miodu i łyżeczki posiekanych orzechów włoskich. Z umytego jabłka wydrążamy gniazdo nasienne. Miód mieszamy z orzechami i napełniamy nim jabłko. Owoc pieczemy w piekarniku w 180–200 stopniach Celsjusza przez około 15 minut. Deser podajemy dziecku, gdy jest jeszcze ciepły.
Deser z czekoladą, czyli brownie
Doskonałym sposobem na desery dla najmłodszych są także wypieki. Jednym z nich jest czekoladowe brownie. Do jego przygotowania będziemy potrzebować: dwóch stugramowych tabliczek gorzkiej czekolady, 200-gramowej kostki masła, 150 gramów cukru, sześciu jajek i stu gramów mąki. Wykonanie deseru zaczynamy od rozpuszczenia w misce – w kąpieli wodnej (nad garnkiem z gotującą się na małym ogniu wodą) – masła z czekoladą. Gorącą masę dokładnie mieszamy, a następnie przestudzamy. Jajka ubijamy mikserem, po trochu dodając cukier i mąkę. Do masy jajecznej dodajemy też ostudzoną czekoladę i nadal miksujemy. Dużą blachę o wymiarach około 60 na 35 centymetrów, wykładamy papierem do pieczenia i wylewamy na nią ciasto. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni Celsjusza i pieczemy w nim brownie przez 18-20 minut. Gotowy wypiek wyciągamy z pieca, studzimy, a potem kroimy na kawałki w kształcie kwadratów. Brownie możemy oprószyć cukrem pudrem. Taki rodzaj deseru jest odpowiedni dla dzieci, które ukończyły osiemnasty miesiąc życia.
Śliwkowe muffinki
Pomysłem na pieczone, zdrowe desery dla starszych dzieci są z pewnością śliwkowe muffinki. Jak możemy je zrobić? Na początku warto przygotować dwie szklanki mąki owsianej, jedną szklankę mleka, pół szklanki cukru, dwa jajka, trzy łyżki kakao, jedną łyżeczkę proszku do pieczenia, jedną łyżeczkę sody oczyszczonej, sto gramów masła, dziesięć suszonych śliwek, trzy łyżki powideł śliwkowych i ziarna słonecznika do ozdoby. Wykonanie muffinek zaczynamy od wymieszania w jednej misce wszystkich suchych składników, czyli: mąki, cukru, kakao, proszku i sody. W drugiej misce natomiast mieszamy składniki mokre, to znaczy: rozpuszczone i ostudzone masło, jajka, mleko oraz powidła. Produkty z obu misek łączymy i mieszamy w sposób delikatny łyżką. Masę nakładamy do silikonowych foremek na muffinki do 3/4 ich wysokości i posypujemy ziarnami słonecznika. Muffinki wstawiamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy aż do momentu, gdy drewniany patyczek wetknięty w ciasto, będzie suchy. I gotowe!
Desery to posiłki, dzięki którym możemy w łatwy sposób przemycić zdrowe produkty do diety dziecka. Wystarczy, że skorzystamy z naturalnych składników i owoców, i podamy je w smacznej formie naszym pociechom. Aby stworzyć takie kompozycje smakowe, które przypadną do gustu naszym najmłodszym domownikom, warto skorzystać ze sprawdzonych przepisów na zdrowe i smaczne desery dla dzieci. Niektóre z nich zamieszczone zostały w powyższym artykule, w tym: receptura na kisiel owocowy, mus jabłkowy, pieczone jabłko czy też śliwkowe muffinki. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak pośpieszyć do własnej kuchni, by przygotować jedną z proponowanych słodkich przekąsek dla swojej pociechy.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.