Żadna z nas nie przepada za kaszlem mokrym, któremu towarzyszy odkrztuszana wydzielina. Jest on zwykle męczący i kłopotliwy. Jednakże jego obecność nie jest przypadkowa. Dlaczego kaszel mokry pojawia się zatem w okresie infekcji dróg oddechowych i na czym może polegać jego leczenie?

Kaszel mokry
Kaszlowi mokremu towarzyszy wykrztuszana wydzielina

Kaszlowi mokremu towarzyszy wykrztuszana wydzielina (Źródło: portal.abczdrowie.pl)

Czym jest kaszel? To odruchowa reakcja obronna organizmu, spowodowana podrażnieniem błony śluzowej dróg oddechowych. Niezmiernie ważne dla ustalenia sposobu leczenia jest określenie rodzaju kaszlu. Typ suchy jest zwykle jednym z pierwszych objawów infekcji dróg oddechowych. Zazwyczaj po nim pojawia się kaszel mokry, inaczej produktywny. Towarzyszy  mu odkrztuszanie wydzieliny. Stanowi on  gwałtowne wyrzucenie powietrza z płuc, po to, aby oderwać zalegający w drogach oddechowych śluz. Czym jest ów śluz?  To gęsta i lepka maź powstająca w wyniku stanu zapalnego. Jej odkrztuszenie jest potrzebne w celu oczyszczenia dróg oddechowych. Niestety, często jest ono nieefektywne, ale konieczne do wyleczenia schorzenia. Aby wspomóc ten proces i złagodzić nieprzyjemne dolegliwości, bardzo ważne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Sposób na kaszel mokry
Środki z acetylocysteiną są produkowane także dla dzieci

Środki z acetylocysteiną są produkowane także dla dzieci (Źródło: mamdziecko.interia.pl)

Przy wyborze właściwego leku, należy zwrócić uwagę na sposób jego działania. Dobrze jest, aby stosowany środek, poza działaniem wspomagającym odkrztuszanie, wykazywał również dodatkowe właściwości, które przyspieszą proces leczenia. Do takich preparatów należą leki zawierające acetylocysteinę. Na rynku dostępne są także ich wersje, przeznaczone na kaszel dla dzieci. Substancja w nich zawarta – acetylocysteina – wykazuje działanie dwutorowe: mukoaktywne i antyoksydacyjne. Nie tylko rozrzedza ona zalegający gęsty śluz, ale również zmniejsza jego ilość i przyspiesza proces usuwania go z dróg oddechowych, a negatywne skutki stanu zapalnego są redukowane. Antyoksydanty przeciwdziałają z kolei powstawaniu wolnych rodników w organizmie, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju wielu chorób.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kaszel mokry – choć jest nieprzyjemnym objawem infekcji dróg oddechowych – jest potrzebny w celu oczyszczenia ich z zalegającej wydzieliny. Aby przyspieszyć ten proces, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia, na przykład przy użyciu specjalnych leków na kaszel dla dorosłych i dzieci, które zawierają acetylocysteinę.