Takie objawy chorobowe jak: kaszel, katar, dreszcze i gorączka, zwykle kojarzą się z jesienią lub zimą. Niemniej jednak, nawet teraz w środku lata, w trakcie upałów może się zdarzyć, że złapiemy nieprzyjemną infekcję. Przyczynić do tego może się przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, picie chłodnych napojów, spożywanie lodów i kąpiele w zimnej wodzie. Czym charakteryzuje się letnie przeziębienie i jak możemy z nim walczyć?

Letnie przeziębienie
Objawem przeziębienia może być katar

Objawem przeziębienia może być katar (Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

Letnie przeziębienie nie jest typową grypą. Przebiega znacznie łagodniej i nie powoduje powikłań w układzie oddechowym. Infekcja ta jest wywoływana wirusami, które zaatakowały osłabiony organizm. Główne jej objawy to: łamanie w kościach, suchy kaszel, katar i pogarszające się samopoczucie. Niekiedy do tych symptomów dołącza się gorączka lub stan podgorączkowy, a czasami pojawiają się również dolegliwości układu pokarmowego, takie jak: biegunka czy nudności. Jeśli takie objawy zauważamy u siebie lub u najbliższych nam osób, zaoferujmy jak najszybsze leczenie. Nieleczone przeziębienie latem często prowadzi bowiem do zapalenia ucha, oskrzeli, zatok, a nawet do zapalenia płuc.

Leczenie
Napar z lipy

Napar z lipy (Źródło: herbata.info)

W pierwszych dniach letniego przeziębienia dobrze jest zaopatrzyć się w leki, które udrażniają nos i ułatwiają oddychanie. Występują one pod postacią aerozolu, żelu lub tabletek. W tym celu sprawdzą się także domowe inhalacje z ziół: rumianku i eukaliptusa. W przypadku bólu gardła możemy zdecydować się na przyjęcie tabletek do ssania lub wykonanie płukanki z roztworu nadmanganianu potasu. Z kolei kaszel złagodzą odpowiednie tabletki lub syropy. Kiedy latem pojawi się u nas przeziębienie, grypa odpowiednim rozwiązaniem na ich objawy mogą okazać się leki w saszetkach i maści lecznicze. Do domowych sposobów na letnie przeziębienie zalicza się natomiast dodawanie do herbaty miodu i soku z malin (zadziała to rozgrzewająco i pomoże usunąć toksyny) oraz picie dużej ilości płynów, w tym ziół: rumianku, tymianku, mięty pieprzowej, naparu z lipy i czarnego bzu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Przeziębienie, a nawet grypa może pojawić się u nas w trakcie lata. Aby nie dopuścić do groźnych powikłań, letnie przeziębienie warto leczyć natychmiast. W tym celu należy stosować odpowiednie preparaty z apteki i zioła. Nic jednak nie zastąpi wizyty u lekarza, dlatego w razie infekcji dobrze jest skorzystać z jego porady.