Czy jestem w ciąży? – to pytanie na pewnym etapie życia zadaje, zadało lub zada sobie większość z nas. Bez względu na to, czy stawiamy je z niepokojem czy też z radosnym oczekiwaniem, powinnyśmy poznać objawy wyraźnie wskazujące na ciążę oraz dowiedzieć się, co pozwoli nam ostatecznie rozstrzygnąć, czy spodziewamy się dziecka. Jeśli zatem jesteśmy zainteresowane tymi kwestiami, koniecznie zapoznajmy się z dzisiejszym postem.

Pierwsze objawy ciąży

Zazwyczaj pierwszym objawem tego, iż w naszym ciele rozwija się nowe życie, jest zatrzymanie się krwawienia miesiączkowego. Nie jest jednak regułą to, iż brak okresu zawsze wskazuje na ciążę. Symptom ten może być bowiem spowodowany wieloma innymi czynnikami, między innymi: stresem, nieregularnym trybem życia, długotrwałym zażywaniem środków antykoncepcyjnych, zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym czy też przyjmowaniem leków hormonalnych. Kobieta w ciąży  – w pierwszych trzech trymestrach – może  odczuwać jeszcze inne objawy oprócz zatrzymania się okresu, takie jak: krwawienia implantacyjne (mniej intensywne i krótsze niż normalna miesiączka, trwające między 6 a 12 dniem od zapłodnienia), powiększenie się i tkliwość piersi, częste oddawanie moczu, uczucie zmęczenia, senność, obniżenie się nastroju, wrażliwość na zapachy, mdłości, zawroty głowy, omdlenia, wymioty oraz zmiany apetytu.

Jednym z objawów ciąży są mdłości

Jednym z objawów ciąży są mdłości (Źródło: www.mjakmama24.pl)

Kobieta w ciąży robi się bardziej senna

Kobieta w ciąży robi się bardziej senna (Źródło: www.blog.bezokularow.pl)

Jak ustalić, czy jesteś w ciąży?

Jednym ze sposobów ustalenia tego, czy spodziewamy się dziecka, jest wykonanie testu ciążowego. Możemy zakupić go w aptece lub w drogerii.

Aby ustalić w jakim stanie jesteśmy, warto wykonać test ciążowy

Aby ustalić w jakim stanie jesteśmy, warto wykonać test ciążowy (Źródło: www.edziecko.pl)

Test ten wykrywa w kobiecym moczu gonadotropinę kosmówkową, czyli hormon hCG, który pojawia się w organizmie  tuż po zapłodnieniu. W początkowej fazie ciąży jego stężenie w moczu wzrasta bardzo szybko, podwajając się co dwa dni. Proces ten trwa aż do 10 tygodnia ciąży. Zachodzi on po to, by przygotować macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i zapobiec poronieniu. W zależności od stężenia hormonu hCG w moczu oraz czułości danego produktu, test może potwierdzić lub wykluczyć ciążę już między 10 a 20 dniem od zapłodnienia. Aby jednak zyskać stuprocentową pewność co do swojego stanu, najlepiej jest wybrać się na wizytę do ginekologa.

Całkowitą pewność zyskamy po wizycie u specjalisty

Całkowitą pewność zyskamy po wizycie u specjalisty (Źródło: www.mjakmama24.pl)

W początkowej fazie rozwoju zarodka, każda kobieta w ciąży odczuwa charakterystyczne objawy. Do symptomów tych zalicza się: brak miesiączki, wystąpienie krwawień implantacyjnych, powiększenie się piersi, częstsze oddawanie moczu, uczucie senności i zmęczenia, wrażliwość na zapachy, mdłości, zawroty głowy, omdlenia, wymioty oraz zmiany apetytu. Jeśli podobne objawy występują u nas, koniecznie zakupmy i wykonajmy test ciążowy lub od razu wybierzmy się na wizytę do specjalisty.