Dojrzewanie dziewcząt opiera się na zmianach nie tylko w sferze fizycznej, ale także psychicznej i emocjonalnej. Pierwsze objawy dojrzewania mogą pojawić się między 9 a 14 rokiem życia dziewczynek. Co dzieje się z ich ciałem w poszczególnych fazach pokwitania? Dzisiejszy wpis przybliży nam zarys tego, jak może przebiegać okres dojrzewania u naszych pociech.
Dojrzewanie – pierwsze symptomy
Pokwitanie dziewcząt – tak jak w przypadku chłopców – jest wywołane uaktywnieniem się produkcji hormonów płciowych. U dziewczynek na początku pojawia się hormon o nazwie estriol, a z czasem także inne estrogeny oraz progesteron. Pierwszymi symptomami dojrzewania są wzrost masy ciała oraz zwiększenie wzrostu. Dzieje się to od około 9 do 14 roku życia. W tym czasie u młodej dziewczyny mogą pojawić się pierwsze delikatne włosy na wargach sromowych. Co więcej, pocenie się nastolatki staje się intensywniejsze niż w dzieciństwie, a jej pot zaczyna mieć nieprzyjemny zapach.
Zmiany w wyglądzie
W miarę upływu czasu w ciele dziewczynek zachodzą dalsze zmiany biologiczne. Ich sylwetka powoli przekształca się w kobiecą figurę. Biodra stają się szersze, talia węższa, a kształty zaokrąglone. Poza tym twarz nabiera „dorosłych” rysów. W tym czasie rozpoczyna się również proces dojrzewania gruczołów sutkowych. Z tego względu piersi dziewcząt stają się coraz bardziej zaokrąglone, a otoczka wokół sutka nabiera intensywniejszego koloru. Ponadto owłosienie łonowe zagęszcza się. Są to charakterystyczne objawy fazy przedpokwitaniowej. Dojrzewanie dziewczynek w fazie pokwitania właściwego – między 10 a 16 rokiem życia – objawia się powiększeniem warg sromowych. Pojawia się wówczas owłosienie łonowe, do wzrostu którego dochodzi dwa lata po rozwoju piersi. Przy pokwitaniu właściwym można zauważyć także owłosienie pod pachami. Wpływ dużej ilości hormonów płciowych zwykle niekorzystnie odbija się na stanie skóry młodych dziewcząt, z powodu nadmiernej produkcji łoju. Zarówno u dziewczynek, jak i u chłopców pojawia się wówczas trądzik młodzieńczy.
Pierwsza miesiączka
Pierwsza miesiączka u dziewczynki może pojawić się między 12 a 16 rokiem życia. Początkowo występuje ona bardzo nieregularnie i często bywa bolesna. W momencie ustabilizowania się cyklu menstruacyjnego – zazwyczaj od około 12 do 14 roku życia – dojrzewanie płciowe dziewczynek kończy się. Niemniej, o pełnej dojrzałości fizycznej i emocjonalnej możemy mówić dopiero od około 20 roku życia. Działanie nadmiernej ilości hormonów we wcześniejszym okresie, może bowiem skutkować brakiem równowagi emocjonalnej.
W trakcie okresu dojrzewania w ciele dziewczynek i w sposobie jego funkcjonowania, zachodzi bardzo wiele zmian. Wpływ działania hormonów i nowa sytuacja, w której znajduje się nasza pociecha, sprawia, że wymaga ona od nas szczególnej troski.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.