Są łatwe w uprawie, szybko i bujnie rosną. Kwitną nieprzerwanie od maja aż do pierwszych przymrozków. Pelargonie – to kwiaty często spotykane w naszych ogrodach, na tarasach i balkonach. Jakie są główne zalety tych kwiatów, jakie są ich popularne odmiany? Na czym powinna polegać ich pielęgnacja?

Pelargonie – główne zalety

Nie ma chyba kwiatów, które kojarzyłby się tak swojsko. Pelargonie przenoszą nas w czasy dzieciństwa, przywodząc na pamięć babcine parapety i balkony. Do dziś kwiaty te cieszą się ogromną popularnością. Dlaczego? Bo są odporne nie tylko na zaniedbania i niekorzystne warunki pogodowe, ale także na zmieniające się mody. Obecnie nie kojarzą się już tylko z charakterystycznymi czerwonymi kwiatostanami. Istnieje bowiem mnóstwo odmian pelargonii, przeróżnych krzyżówek o rozmaitych formach i kolorach, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Pelargonie przenoszą nas do czasów dzieciństwa

Pelargonie przenoszą nas do czasów dzieciństwa (Źródło: ladnydom.pl)

Odmiany pelargonii

Najbardziej popularne są odmiany rabatowe, te które pamiętamy z babcinych parapetów i przydomowych ogródków. Uprawiamy je nie tylko na rabatach, ale także w pojemnikach. Rośliny te tworzą zwarte krzaczki o mocnej łodydze. Niektóre odmiany pelargonii rabatowych wyróżniają się dekoracyjnymi wielobarwnymi liśćmi, np. Mrs. Pollock, Frank Headley, bądź nietypowymi kwiatami o szpiczasto zakończonych płatkach, np. Graffiti, Fireworks. Pelargonie zwisające, zwane też bluszczolistnymi, mają długie, nawet półtora metrowe pędy, tworzące bujne, obsypane kwiatami kaskady. Świetnie nadadzą się do wiszących doniczek, kwietników na wysokich nóżkach oraz na balustrady balkonów. Jedną z piękniejszych grup stanowią pelargonie wielokwiatowe, zwane też angielskimi lub królewskimi. Mają wyjątkowe, większe niż inne odmiany kwiaty, lecz są od nich bardziej wrażliwe – gorzej znoszą upały lub przedłużające się deszcze.

Pelargonie zwisające

Pelargonie zwisające (Źródło: swiatkwiatow.pl)

Pielęgnacja kwiatów

Sadzenie pelargonii najlepiej jest zaplanować na połowę maja, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Między roślinami należy zachować odstęp ok. 25 centymetrów. Na dnie pojemników dobrze jest ułożyć warstwę drenażu i wypełnić je ziemią do roślin kwitnących. Rośliny trzeba podlewać systematycznie, kiedy tylko podłoże przeschnie, latem codziennie, a w czasie dużych upałów nawet dwa razy dziennie. Kwiaty te należy też regularnie nawozić. Zaczynamy to robić po około dwóch, trzech tygodniach od posadzenia. Robimy to raz na tydzień lub co dwa tygodnie. Powinniśmy do tego celu użyć preparatów bogatych w potas i ubogich w azot.

Pelargonie to kwiaty o licznych zaletach, które z powodzeniem odpowiedzą na zapotrzebowanie różnych osób. Istnieje wiele odmian pelargonii, jednak ich pielęgnacja powinna opierać się na podobnych zasadach.