Nic nie dodaje nam takiego uroku jak piękna, młoda, sprężysta i gładka cera. Niestety upływ czasu i działanie wielu innych czynników, często niekorzystnie odciska się na stanie naszej twarzy. W tej sytuacji naprzeciw naszym potrzebom wychodzą salony kosmetyczne i gabinety medycyny estetycznej. Jakie zabiegi na twarz możemy wykonać w takich miejscach? Czym się charakteryzują? I jakie mogą przynieść efekty? Te kwestie zostaną szerzej poruszone w dzisiejszym artykule.

Zabiegi laserowe na twarz

Przebarwienia i piegi to najczęstsza przypadłość skóry po lecie. Idealnym rozwiązaniem na tego typu problemy są zabiegi laserowe na twarz. O tej porze roku, gdy jesteśmy szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, należy jednak unikać takiego zabiegu. Najlepiej jest wykonywać go jesienią lub zimą. Kto najczęściej stosuje takie zabiegi kosmetyczne na twarz?  Często są to osoby młode, które chcą pozbyć się blizn potrądzikowych, ale są to też ci, którzy chcą poprawić jakość skóry lub usunąć wspomniane już przebarwienia. Po zastosowaniu lasera na nagromadzony pod skórą barwnik, plamki ciemnieją jeszcze bardziej, by po kilku dniach zaczęły odchodzić razem z delikatnie złuszczającą się skórą. Foto-impulsy uruchamiają proces usuwania nagromadzonej melaniny i w efekcie przebarwienia znikają. Oczywiście nie jest to jedyne zastosowanie lasera. Można nim również usunąć zmarszczki lub też zagęścić skórę. Zanim jednak wybierzemy się na zabieg, dobrze jest udać się do dermatologa, aby właściwie zdiagnozować nasz problem, a następnie podjąć bezpieczne działania.

Mikrodermabrazja korundowa

Zabiegiem oczyszczającym na twarz jest mikrodermabrazja korundowa. Usuwa ona cały bród i zrogowaciały naskórek, pozostawiając twarz czystą, pozbawioną starej skóry. Mikrodermabrazje to także skuteczne zabiegi odmładzające na twarz. W ich wyniku spłycają się drobne zmarszczki. Chociaż najlepiej jest wykonać całą serię takich zabiegów, już za pierwszym razem odczujemy różnicę – na przykład podczas codziennego nakładania kremu nawilżającego. Po mikrodermabrazji krem zostanie bowiem niezwykle szybko wchłonięty przez oczyszczone pory skóry. Mikrodermabrazja pomaga też pozbyć się problemów trądzikowych i spłyca blizny. Jak wygląda taki zabieg? W podciśnieniu – za pomocą sterylnych kryształów korundu – wykonuje się peeling całej twarzy, a także szyi i dekoltu. Kryształy uderzając z dużą prędkością o skórę, ścierają martwe komórki naskórka i zasysają je do oddzielnego pojemnika. Pobudzona w ten sposób skóra, stymuluje wzrost nowych komórek, produkcję kolagenu i elastyny na poziomie skóry właściwej. Bezpośrednio po zabiegu skórę mamy podrażnioną. Niemniej już po kilku godzinach zaczerwienienie znika, a po kilku dniach skóra zaczyna się delikatnie złuszczać, czego efektem jest gładka i równa skóra. Poprawia się również owal twarzy. Jak często wykonuje się mikrodermabrazję? Zabieg warto powtarzać kilka razy do roku.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja (Źródło: skinclinic.pl)

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa polega na wstrzykiwaniu igiełką do mezoterapii małych dawek koktajli witaminowych, mieszanek na bazie medycznego kwasu hialuronowego lub samego kwasu. Zabiegi z wykorzystaniem mezoterapii wprowadzają wspomniane substancje bezpośrednio do skóry, co w krótkim czasie poprawia kondycję cery. Rodzaj mieszanki ustala się wraz z kosmetologiem, a następnie wprowadza się ją do warstwy podskórnej. Chociaż efekt mezoterapii igłowej jest już widoczny po pierwszym zabiegu, najlepiej jest go powtarzać w 4, a nawet 5 seriach. Jaki jest efekt takiej procedury? Skóra staje się gładka, napięta i świeża.

Dermapen

Dermapen nie tylko poprawia napięcie skóry, ale także oczyszcza ją  i usuwa przebarwienia. Zabieg ten jest nieco podobny do lasera. Na czym polega jego działanie? Poprzez taki zabieg dochodzi do mikro-uszkodzeń w skórze, które pobudzają ją do regeneracji. Urządzenie wyposażone w mikro-wirbujące igły, wykonuje nakłucia automatycznie, przez co zabieg jest bardzo precyzyjny. Skóra zostaje zatem pobudzona i naładowana witaminami. Dermapen stosuje się do stymulacji kolagenu i naprawy skóry, która pod wpływem zabiegu zagęszcza się, zaczyna produkować kolagen i elastynę. Dzięki temu uzyskujemy efekt czystej i młodzieńczej cery.

Kwas hialuronowy

Zabiegi nawilżające na twarz z wykorzystaniem kwasu hialuronowego cieszą się rosnącą popularnością. Dlaczego? Ponieważ wypełniacz ten występuje naturalnie w naszym organizmie i stosowany z umiarem nie powoduje efektu maski. Zaletą kwasu jest fakt, iż jest on hipoalergiczny. Z wiekiem ilość tego kwasu w naszej skórze naturalnie maleje, przez co powstają zmarszczki, skóra staje się obwisła, a twarz traci napięty kontur. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego,  zmarszczki i bruzdy zostają wypełnione, a kontur twarzy się poprawia. Za sprawą tego wypełniacza możemy też bezoperacyjne pozbyć się brzydkiego garbka na nosie. Ważne, by zabieg ten wykonywać pod kontrolą doświadczonego lekarza. Uzupełnienie kwasem jest szybkie i przystępne cenowo. Efekt zabiegu jest natychmiastowy i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, w zależności od użytej substancji. Opuchlizna po zabiegu ustępuje po około 2 dniach, ale czasami zdarzają się obrzęki. W takich wypadkach okres rekonwalescencji trwa nieco dłużej.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy (Źródło: lunamed.pl)

Zabiegi z peelingiem chemicznym

Zabiegi na twarz u kosmetyczki, które przyniosą efekt podobny do wypełniacza, to z pewnością peelingi chemiczne. Na uzyskanie takiego efektu potrzeba jednak trochę więcej czasu. Uzyskuje się go bowiem dopiero po kilku seriach takich zabiegów. Najlepsze efekty dają peelingi medyczne, czyli takie, które przeprowadzane są pod kontrolą uprawnionego eksperta. Zabiegi te nazywa się chemabrazjami, są dawkowane pod względem indywidualnych potrzeb naszej skóry. Polegają na głębokim złuszczaniu skóry oraz – w zależności od użytego preparatu – na silnej rewitalizacji i ujędrnianiu skóry, wyrównaniu jej kolorytu czy też regulacji produkcji sebum oraz zwężeniu ujść gruczołów łojowych. Warto przy tym nadmienić, że im silniejszy peeling, tym większe ryzyko skutków ubocznych. Niestety, do tygodnia po zabiegu nasza skóra będzie się brzydko łuszczyć.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Zabiegi kosmetyczne na twarz mogą w znaczny sposób poprawić stan naszej cery. Laser zwalczy przebarwienia, blizny potrądzikowe i zmarszczki, a mikrodermabrazja korundowa oczyści skórę i ją odmłodzi. Mezoterapia igłowa wygładzi i odświeży cerę, dermapen pobudzi skórę do odbudowy, kwas hialuronowy nawilży twarz i wypełni na niej zmarszczki. Peelingi chemiczne z kolei złuszczą obumarły naskórek i zadziałają przeciwtrądzikowo. Naturalnie, aby uzyskać wymienione efekty, potrzebna jest regularność i właściwy sposób wykonywania takich zabiegów. Warto zatem poświęcić odpowiednią ilość czasu na znalezienie dobrego gabinetu i specjalisty w tym zakresie.