Pnącza otulają ściany domów i altanek, tworząc malownicze zakątki, oplatają też ogrodzenia. Bez pnących roślin trudno wyobrazić sobie ogród. Jakie są ich główne zalety i jakie gatunki pnączy najlepiej się prezentują?

Pnącza – zalety

Pnącza zachwycają różnorodnością form i kolorów, od delikatnego groszku po bujne, wyglądające niemal jak drzewa – o splątanych konarach – glicynie. Możemy wybierać wśród gatunków, które pięknie kwitną, jak na przykład powojniki, albo takich, które tworzyć będą zielone ściany liści. Wspinające się po murach i pergolach rośliny pnące to nie tylko piękny widok, ich zastosowanie ma też wymiar praktyczny. Przysłonią nie najładniejszą elewację, pomogą ukryć i wtopić w tło elementy architektury na posesji, które nie grzeszą urodą, np. śmietnikową wiatę czy budkę na narzędzia ogrodnicze. Tworzą przyjemnie ocienione kąciki wypoczynkowe, zajmują niewiele miejsca, robiąc wrażenie bujności nawet w małym ogródku.

Rośliny pnące, które kwitną

Najbardziej spektakularnym pnączem kwitnącym jest glicynia. To długowieczna roślina osiągająca 10 metrów wysokości, o silnych, drewnianych pędach i fioletowych, zwisających kwiatach. Wymaga bardzo solidnych podpór i systematycznego przycinania – dwa razy w roku. Mniej znany, ale nie ustępujący urodą glicynii jest milin amerykański. To również bujne, szybko rosnące pnącze, potrzebujące dużo miejsca. Ma efektowne, przypominające trąbki pomarańczowoczerwone kwiaty, które zdobią roślinę od lipca do września. Popularnymi i lubianymi pnączami są powojniki, które latem zmieniają się w żywe ściany kwiatów, niemal całkowicie przysłaniających liście. Powojniki źle znoszą przesuszenie i trzeba je regularnie podlewać. Ziemię wokół rośliny warto wyłożyć korą, co ograniczy parowanie wody i zapobiegnie nagrzewaniu się podłoża.

Powojniki

Powojniki (Źródło: muratordom.pl)

Pnącza o dekoracyjnych liściach

Rośliny pnące uprawiane ze względu na liście są zazwyczaj mniej wymagające od tych kwitnących i lepiej od nich radzą sobie w miejscach zacienionych. Najpopularniejsze to oczywiście winobluszcze: trójklapowy o dużych błyszczących liściach i pięciolistkowy – wytrzymały i łatwy w uprawie. Obydwa pięknie przebarwiają się jesienią. Z kolei bluszcz zwyczajny pozostanie zielony przez całą zimę, a chmiel będzie się zielenił nie tylko liśćmi, ale też dekoracyjnymi szyszkami.

Bluszcz zwyczajny

Bluszcz zwyczajny (Źródło: mojpieknyogrod.pl)

Pnącza to rośliny, które w subtelny sposób ukryją nieciekawe miejsca w ogrodzie. Wśród roślin pnących istnieje szeroki wybór przedstawicieli kwitnących oraz tych o dekoracyjnych liściach.