Kiedy jesteś mamą kilkulatka, w przypadku pojawienia się u niego pierwszych symptomów lekkiego przeziębienia, możesz zastosować u niego sposoby leczenia, zaczerpnięte z wieloletniego doświadczenia naszych babć. Oczywiście wszelkie niepokojące i dłużej utrzymujące się symptomy choroby – szczególnie u najmłodszych dzieci – powinny być zawsze konsultowane z lekarzem, bowiem tylko tego typu leczenie pozwala pozbyć się przyczyny choroby, czyli potencjalnego wirusa. Jednak domowe sposoby na przeziębienie u dziecka, mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dla zleconego przez pediatrę leczenia farmakologicznego. W dużym stopniu pomagają one bowiem złagodzić dokuczliwe dla malucha objawy infekcji, przeciwdziałać jej rozwojowi i skrócić czas jej przebiegu. Jakie zatem babcine rady warto wdrożyć w życie, w przypadku choroby dziecka?

Zdrowa herbatka na przeziębienie

Herbata z sokiem z cytryny stanowi źródło witaminy C

Źródło: www.miastodzieci.pl

Jednym z domowych sposobów na przeziębienie u dziecka, jest podawanie mu herbaty z sokiem z cytryny, miodem lub sokiem z malin. Cytryna stanowi bogate źródło witaminy C, której nadmiar wydalany jest wraz z moczem, zatem nie kumuluje się ona w organizmie malucha i jest bardzo bezpieczna w stosowaniu. Podawanie dziecku soku z cytryny w trakcie infekcji, może się przyczynić do wzmocnienia jego osłabionej już odporności i do przyspieszenia regeneracji jego organizmu. Herbatkę warto także słodzić miodem, który –  jak wynika z najnowszych badań – jest nie tylko skuteczny, ale nawet skuteczniejszy w przypadku leczenia bólu gardła, niż dextromethorphan – składnik najczęściej stosowany w aptecznych preparatach łagodzących ból gardła. Powinnaś jednak pamiętać, by miód podawać dziecku tylko wtedy, gdy ukończy już 12 miesiąc życia. Składnik ten możesz dodawać do ciepłej, ale nie gorącej herbaty. Z kolei herbatka z samodzielnie przygotowanym sokiem z malin, podziała na malucha rozgrzewająco i przyspieszy okres jego leczenia.

Syrop z cebuli możesz podawać tylko dziecku, które ukończyło już drugi rok życia

Źródło: www.imgx.wizaz.pl

Domowe sposoby na kaszel

Wśród skutecznych sposobów na kaszel u dzieci (http://www.kaszeludzieci.pl/), możesz znaleźć babciną radę na podawanie maluchowi syropu z cebuli, która działa bakteriobójczo i wykrztuśnie. Cebula, podawana dziecku co najmniej dwie godziny przed snem, pomaga w zwalczeniu męczącego go kaszlu. Syrop z cebuli należy jednak stosować  bardzo ostrożnie i tylko wtedy, gdy twoja pociecha ukończyła już drugi rok życia. Aby przygotować taki syrop, drobno posiekaj cebulę, układaj ją warstwowo i polewaj miodem lub zasypuj cukrem. Przygotowany syrop odstaw w ciepłe miejsce i odczekaj dwie godziny. Do uzyskanego lekarstwa dodaj sok ze świeżo wyciśniętej cytryny i podaj choremu maluchowi. Tak przygotowany syrop możesz przechowywać w lodówce do dwóch dni. Innym domowym sposobem na kaszel u dzieci, który możesz wypróbować u swojej pociechy, jest dodanie do zagotowanego mleka łyżki masła oraz łyżki miodu. Przecedzoną przez sitko miksturę podawaj dziecku, dzięki czemu złagodzisz u niego objawy kaszlu.