Jeśli u twojego maleństwa pojawiła się gorączka, nie powinnaś jej bagatelizować. Co prawda, nie zawsze jest ona oznaką infekcji, jednak jej wystąpienie powinno skłonić cię do wzmożonej obserwacji dziecka i próby obniżenia temperatury jego ciała. Pomocne w tej sytuacji będą dla ciebie odpowiedzi na następujące pytania: czego oznaką może być gorączka u niemowlaka, jak ją zbijać i kiedy konieczna jest konsultacja z pediatrą?

Przyczyny gorączki u maluszków

Nawet płacz może wywołać u dziecka gorączkę

Źródło: www.canpolbabies.com

W przypadku niemowląt, za normę uznaje się temperaturę do 37,5 stopnia Celsjusza.Temperatura podniesiona do 38 stopni oznacza już gorączkę. Gorączka u niemowląt to dość powszechne zjawisko, które może być spowodowane różnymi czynnikami. Tak małe dzieci nie posiadają jeszcze w pełni dojrzałego – a co za tym idzie sprawnego – wewnętrznego termoregulatora. Temperatura ich ciała z łatwością może się zatem podnieść nawet wtedy, gdy nie są one chore. Gorączka u niemowląt oprócz tego, że może być oznaką infekcji, może być również spowodowana ząbkowaniem lub przegrzaniem organizmu. Przyczyną podniesionej u dzieci temperatury, często bywa także długotrwały płacz. Zanim wobec tego wpadniesz w panikę, sprawdź czy twój malec nie jest przypadkiem za grubo ubrany, spróbuj go uspokoić, sprawdź czy nie ślini się i nie wkłada paluszków do buzi (co może być oznaką ząbkowania).

Gorączka u noworodka powinna być zawsze konsultowana z pediatrą

Źródło: www.babyonline.pl

Gdy konieczny jest kontakt z lekarzem…

Jeśli wszelkie próby rozebrania malca do pieluszki, uspokojenia go i łagodzenia objawów potencjalnego ząbkowania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, możesz pomyśleć o wizycie u pediatry. W jakich innych sytuacjach, taki kontakt ze specjalistą jest wskazany? Wysoka gorączka u niemowląt to już 38 i pół stopnia Celsjusza. Taka temperatura powinna być leczona farmakologicznie oraz konsultowana z pediatrą. Z kolei w przypadku noworodków (dzieci do 1 miesiąca życia) każdy przypadek podwyższonej temperatury, względem przyjętej normy, wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem, który zazwyczaj kończy się leczeniem szpitalnym.

Sposoby na zbicie temperatury

Lecznicza kąpiel może pomóc w zbiciu temperatury u malca

Źródło: www.babyonline.pl

Jeśli u twojego maluszka wystąpiła gorączka – nawet wtedy, gdy spowodowana jest ona błahą przyczyną – musisz koniecznie ją zbić. W przeciwnym wypadku, może się ona skończyć naprawdę poważnie. Ciała gorączkującego dziecka nigdy nie rozgrzewaj, musisz je natomiast schładzać. Możesz to zrobić poprzez ubranie malca w lżejszą odzież lub wykąpanie go w letniej, ale nie zimnej wodzie. Podawaj również dziecku dużo picia, zarówno w formie mleka jak i sterylizowanej wody. Jeśli temperatura u twojej pociechy podniosła się do 38,5 stopnia Celsjusza – za zgodą lekarza – podaj mu również paracetamol lub ibuprofen w syropie, przeznaczony specjalnie dla niemowląt. W przypadku wysokiej gorączki u niemowlęcia, stosuj się ściśle do zaleceń pediatry. Jeśli u dziecka nie wystąpiła biegunka, możesz także zastosować czopek.