Znamieniem infekcji w organizmie może być gorączka u dziecka. Jest to bowiem zwiększenie temperatury ciała, które pojawia się w wyniku choroby, jako obrona organizmu przeciwko atakowi bakterii, wirusów i grzybów. Może być też reakcją na alergeny, obce ciała lub chemikalia. Jako mamy, powinnyśmy reagować na tego rodzaju sygnały. Dobrze jest zatem nauczyć się je odczytywać. Co nam mówi temperatura ciała dziecka? Po czym rozpoznać podwyższoną temperaturę u pociechy? Jakie są główne objawy gorączki? Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała malucha? Jak zbić gorączkę u dziecka i w jaki sposób pielęgnować dziecko z gorączką? Niniejszy artykuł odpowie nam na te pytania i przedstawi skuteczne sposoby na gorączkę u dzieci.
Gorączka a choroba
Temperatura ciała dziecka, w zależności od pory doby, waha się od 36 do 37,5 stopnia Celsjusza – najniższa jest zwykle w środku nocy, a najwyższa po południu. Temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza może być już oznaką choroby. Nieznacznie podwyższona nie daje jednak wiarygodnej wskazówki, czy to już gorączka, czy jeszcze nie. U niemowląt i małych dzieci choroba może przebiegać przy normalnej, a nawet obniżonej temperaturze; jednocześnie u niektórych zupełnie zdrowych dzieci może pojawić się niewielka gorączka. Jeżeli więc dziecko narzeka na złe samopoczucie, może być chore, mimo że nie ma podwyższonej temperatury. Czasami zdrowemu dziecku podczas żywej zabawy temperatura przejściowo wzrasta, zwłaszcza przy upałach. Jeżeli po półgodzinnym odpoczynku wciąż przekracza 38 stopni Celsjusza, dziecko może być chore; należy zatem sprawdzić, czy nie występują również inne objawy choroby.
Dziecko z gorączką – objawy
Co powinno nas zaniepokoić w zachowaniu dziecka, u którego podejrzewamy gorączkę? Maluch może mieć znacznie podwyższoną temperaturę, jeśli narzeka na złe samopoczucie, jest blady i ma dreszcze, a także ma silne rumieńce i gorące czoło. Jeśli chcemy zweryfikować nasze podejrzenia, na początku dobrze jest dotknąć czoła dziecka policzkiem. Nie należy tego robić dłonią – może ona być bowiem chłodna i głowa dziecka wyda nam się ciepła. Gdy zatem poczujemy ciepło na policzku, wówczas najlepiej będzie od razu zmierzyć dziecku temperaturę.
Mierzenie temperatury
Dziecku, które się źle czuje, należy mierzyć temperaturę przynajmniej dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Najlepiej jest umieścić dziecku termometr pod pachą, jednak należy wziąć pod uwagę, że odczyt jest tu o około 0,5 stopnia Celsjusza niższy od rzeczywistej temperatury. Termometr cyfrowy można też włożyć do ust dziecka. Należy wówczas pamiętać, by robić to wyłącznie, gdy malec umie już prawidłowo trzymać go pod językiem. Zdecydowanie najprostszym sposobem pomiaru temperatury małego dziecka jest posłużenie się termometrem paskowym, mimo że odczyt ten jest mniej dokładny. Jak w praktyce przystąpić do mierzenia dziecku temperatury? Jeśli posługujemy się termometrem cyfrowym, najpierw należy go włączyć i poprosić dziecko z gorączką o otworzenie ust. Termometr wkładamy mu pod język i prosimy o zamknięcie ust. Odczekujemy trzy minuty, po czym wyjmujemy termometr i odczytujemy temperaturę. Natomiast stosując termometr paskowy, przykładamy pasek do czoła dziecka na mniej więcej 15 sekund. Ostatni rozjaśniony segment wykazuje rzeczywistą temperaturę.
Odczyt temperatury
Jak odczytywać temperaturę dziecka? Jeśli termometr cyfrowy pokazuje temperaturę między 36 stopniami Celsjusza a 37, 5 stopnia Celsjusza, wszystko jest w porządku. W sytuacji, gdy temperatura ciała dziecka jest niebezpiecznie niska, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli wyświetlona na termometrze cyfra wynosi powyżej 37,5 stopnia Celsjusza, oznacza to, że dziecko ma gorączkę. W takim wypadku po 20 minutach warto jeszcze raz zmierzyć maluchowi temperaturę. Jeśli wciąż jest podwyższona, postarajmy się ją obniżyć. Wysoka gorączka u dziecka to z kolei około 39, 4 stopnia Celsjusza, a 38, 3 stopnia Celsjusza u niemowlęcia poniżej roku. Jeśli nie jesteśmy w stanie obniżyć takiej temperatury lub gorączka utrzymuje się u dziecka od 24 godzin, w takich przypadkach należy bezzwłocznie skontaktować się z pediatrą.
Obniżanie gorączki
Jak obniżyć gorączkę u swojej pociechy? Jeżeli temperatura ciała dziecka wzrośnie powyżej 38 stopni Celsjusza, podajmy mu zalecaną dawkę paracetamolu. Usuńmy z łóżka ciepłą kołdrę i pilnujmy, aby w pokoju nie było za gorąco. Pamiętajmy przy tym, by nie podawać paracetamolu niemowlęciu w wieku poniżej trzech miesięcy; zamiast tego lepiej je odkryć, rozebrać i przetrzeć wilgotną gąbką. Gdy temperatura opadnie, dziecko będzie się obficie pocić, musi zatem jak najwięcej pić, aby uzupełnić niedobór płynów w organizmie. Kiedy temperatura dziecka jest już normalna, zmieńmy pościel w łóżku i piżamę, by poprawić mu samopoczucie.
Przecieranie wilgotną gąbką przy wysokiej gorączce
Jeżeli temperatura dziecka wzrośnie powyżej 39, 4 stopnia Celsjusza, spróbujmy obniżyć mu temperaturę za pomocą opisanych wyżej środków oraz dodatkowo przetrzyjmy je wilgotną gąbką. W tym celu zabierzmy dziecku kołdrę z łóżka i zdejmijmy mu górę od piżamy. Połóżmy ręczniki na łóżku, by uchronić prześcieradło przed zamoczeniem, a następnie napełnijmy miseczkę letnią wodą, zanurzmy w niej gąbkę i dobrze ją wyciśnijmy. Delikatnie przetrzyjmy twarz, szyję i ramiona dziecka. Zdejmijmy mu spodnie od piżamy i przetrzyjmy nogi. Nie wycierajmy dziecka – niech jego skóra wyschnie sama. Postępujmy w ten sposób przez mniej więcej pół godziny, po czym zmierzmy dziecku temperaturę. Jeśli wciąż jest wyższa niż 39,4 stopnia Celsjusza – bezzwłocznie skontaktujmy się z lekarzem.
Drgawki gorączkowe
Gwałtowny wzrost temperatury wywołuje konwulsje u niektórych malców. Dziecko z gorączką może nawet stracić przytomność, zesztywnieć na kilka sekund, po czym bywa, że dostaje napadu drgawek. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Połóżmy dziecko na podłodze i nie odstępujmy go, nie próbując go krępować. Jak najszybciej skontaktujmy się z lekarzem. Jak można zapobiegać drgawkom gorączkowym? Jeżeli skłonność do drgawek gorączkowych jest rodzinnie dziedziczna, dbajmy, aby podczas choroby dziecka jego temperatura utrzymywała się na możliwie niskim poziomie. Stosujmy opisane powyżej metody obniżania temperatury i starajmy się nie dopuszczać, by wzrosła powyżej 39 stopni Celsjusza. Lekarz może w takiej sytuacji zalecić podawanie paracetamolu, gdy tylko rozpozna chorobę, aby nie dopuścić do pojawienia się gorączki.
Delirium
Dziecko z gorączką może też doświadczyć delirium. Malec jest wówczas bardzo podniecony lub przerażony i może mieć halucynacje. Rodzicom wydaje się to przerażające, lecz nie stanowi prawdziwego zagrożenia dla dziecka. Przez cały czas bądźmy w takim wypadku razem z nim i otaczajmy go opieką. Gdy temperatura ciała opadnie, dziecko prawdopodobnie uśnie, a gdy się obudzi, będzie zachowywało się zupełnie normalnie.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Dziecko z gorączką wymaga naszej starannej opieki. Gorączkę można sprawdzać przy użyciu termometrów, zarówno cyfrowych, jak i paskowych. Przy obniżaniu temperatury ciała dziecka pomocny może okazać się paracetamol.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.