Pieluszka to nieoceniona pomoc przy opiece nad niemowlęciem. Jednak nieodpowiednia pielęgnacja pupy bobasa noszącego pieluchę, może skończyć się przykrymi odparzeniami. Jak temu zaradzić? Jak prawidłowo dbać o higienę okolic pod pieluszką u chłopca i dziewczynki? Jakie preparaty na podrażnienia warto zastosować? Te i inne wątpliwości rozwieje w nas niniejszy artykuł.
Pieluszka a przeciwdziałanie odparzeniom
Odparzenia pieluszkowe przydarzają się od czasu do czasu wszystkim niemowlętom. Ale jako mamy, możemy zawczasu przeciwdziałać wystąpieniu takich dolegliwości. W jaki sposób? Między innymi warto często przewijać dziecko, jak najczęściej zdejmować pieluszkę i wystawiać pośladki dziecka na działanie powietrza, dobrze też odpowiednio zmywać i osuszać pośladki oraz fałdy skóry dziecka. Jak robić to prawidłowo w przypadku chłopców i dziewczynek?
Mycie Dziewczynki
Kiedy zmieniana jest przez nas pieluszka, dokładnie myjemy pośladki dziecka; w przeciwnym razie staną się szybko czerwone i podrażnione. Zacznijmy od umycia rąk. Połóżmy niemowlę na materacu, zdejmijmy mu śpiochy i rozepnijmy pieluchę. Jeśli stosujemy pieluchy jednorazowe, wytrzyjmy pośladki dziecka ligniną. Następnie zwilżmy wacik wodą lub mleczkiem kosmetycznym i umyjmy maluszkowi brzuszek do wysokości pępka. Po tym, przemyjmy świeżym wacikiem wszystkie fałdy skóry na udach, wykonując ruchy skierowane w dół i na zewnątrz. Unieśmy nogi malca do góry – trzymając palec między kostkami stóp – i umyjmy genitalia, przesuwając wacik wyłącznie z góry do dołu, nie przemywając wnętrza warg sromowych. Kolejnym krokiem powinno być umycie świeżym wacikiem okolic odbytnicy, pośladków i ud, wykonując ruchy skierowane w dół, ku odbytnicy. Gdy dziecko jest już czyste, wyciągamy spod niego pieluchę, do której wrzucamy zużytą ligninę, zaklejamy pieluszkę i wyrzucamy. Następnie osuszamy ligniną świeżo umyte części ciała i pozwalamy bobasowi pobaraszkować chwilę bez pieluchy. Na koniec smarujemy maścią ochronną obszar położony w okolicy genitaliów, wargi sromowe, odbytnicę i pośladki.
Mycie chłopca
Mocz dostaje się wszędzie, dlatego przy każdej zmianie pieluchy trzeba chłopcu bardzo starannie umyć pośladki, aby się nie odparzyły. Na początku umyjmy ręce, połóżmy dziecko na materacu, zdejmijmy mu ubranko i rozepnijmy pieluszkę. Zdejmując pieluchę jednorazową, odlepmy taśmę i chwilkę zaczekajmy. Chłopcom bardzo często zdarza się bowiem oddawać mocz w trakcie zdejmowania pieluchy. Pieluszka powinna zostać przez nas rozłożona. Zetrzyjmy wówczas ligniną część zanieczyszczeń i wrzućmy ją do pieluchy. Następnie zwilżonym wodą wacikiem myjemy dziecku brzuch do wysokości pępka. Potem świeżym wacikiem myjemy dokładnie wszystkie fałdy na udach i w pobliżu genitaliów, wykonując ruchy skierowane na zewnątrz. Umyjmy też świeżym wacikiem jądra – zwłaszcza pod prąciem – i samo prącie – nie odciągając napletka. Unosimy nóżki bobasa i myjemy jego odbytnicę, pośladki i tylne powierzchnie ud. Wycieramy ręce i osuszamy dziecko ligniną, wyjmujemy i wyrzucamy pieluchę, a następnie pozwalamy dziecku chwilę pobyć bez pieluszki. Potem posmarujmy maścią ochronną podbrzusze, okolicę nad prąciem, wokół jąder, odbytnicy oraz na pośladkach.
Gdy pojawi się zaczerwienienie…
Co z kolei robić, gdy już pojawi się zaczerwienienie? Musimy wówczas pamiętać o częstszej zmianie pieluch, w ciągu dnia jak najczęściej wystawiać pośladki dziecka na działanie powietrza i stosować specjalną maść. W szczególnie uporczywych przypadkach, kiedy ujawni się pieluszkowe odparzenie, należy pilnie skontaktować się z pediatrą. Wówczas należy też umyć odparzoną pupę bobasa i do końca dnia nie wolno nakładać dziecku pieluszki. Wtedy maleństwo powinno leżeć na ręczniku albo na prześcieradle.
Preparat do smarowania
Do pielęgnacji skóry dziecka noszącego pieluszkę, dobrze jest stosować maści do smarowania, które odpowiednio odżywiają skórę i zapobiegają odparzeniom. Jednym z takich preparatów jest krem Sudocrem. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „Sudocrem ulotka”, dowiemy się, że preparat ten wykazuje działanie kojące i ochronne. W podpunkcie „Sudocrem zastosowanie” znajdziemy informację o tym, że jest to produkt dedykowany pielęgnacji skóry niemowląt i ochronie przed pieluszkowym zapaleniem skóry. A jaki ma Sudocrem skład? Nie zawiera on parabenów. Składnikiem aktywnym w kremie Sudocrem jest hipoalergiczna lanolina, która tworzy na powierzchni skóry cienką warstwę, przeciwdziałającą utracie wody oraz zapobiegającą wnikaniu przez skórę substancji szkodliwych i drażniących. Tlenek cynku zawarty w preparacie odpowiada z kolei za działanie antyseptyczne oraz pomaga w regeneracji uszkodzeń naskórka.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Skóra pod pieluszką wymaga starannej pielęgnacji, w celu uniknięcia przykrych dolegliwości w postaci odparzeń pieluszkowych. Do celów ochronnych stosuje się odpowiednie maści, na przykład Sudocrem. Więcej informacji na ten temat znajdziemy tutaj.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.