Rośliny zamknięte w słoju rosną nawet kilkadziesiąt lat. Samodzielnie możemy stworzyć długowieczny ekosystem, zielony mikroświat, na przykład w tropikalnym stylu. Jak się zabrać do przygotowania niezwykłej kompozycji, jaką jest mini las w słoiku? Co w nim posadzić? W jaki sposób o niego dbać? Tego dowiemy się z dzisiejszego postu.

Mini las w słoiku – potrzebne elementy i wykonanie

Do wykonania ekosystemu w słoiku niezbędne okaże się:

  • szklane naczynie ze szczelną pokrywką
  • keramzyt, piasek, drobne kamyczki
  • aktywny węgiel drzewny, który między innymi filtruje wodę
  • ziemia ogrodnicza
  • rośliny
  • mech zakupiony na przykład na giełdzie kwiatowej
  • kamienie albo minerały

Sposób przygotowania:

Na dno słoja wsypujemy 2-3 centymetry keramzytu, piasku lub kamyczków. Posypujemy to kilkoma łyżkami rozdrobnionego aktywnego węgla drzewnego. Następnie dodajemy ziemię uniwersalną, której poziom wysokości osiągnie około 5 – 7 centymetrów. Dla urozmaicenia możemy zrobić wzniesienia. Następnie przygotowane zawczasu rośliny oczyszczamy z ziemi i dzielimy sadzonki na części. Wkładamy je w zagłębienia, korzenie przysypując ziemią i lekko ją ugniatając. Mech dzielimy na kawałki i układamy między roślinami. Potem dodajemy kamyczki lub inne ozdoby (koniecznie odporne na wilgoć). Na koniec podlewamy uzyskany mini las w słoiku. Wlewamy 5 mililitrów wody na słój o pojemności 1 litra, 10 mililitrów na słój o pojemności 2 litrów. Słoik szczelnie zakręcamy szklaną lub korkową pokrywką i ustawiamy tam, gdzie dociera rozproszone światło słoneczne.

W słoiku powinien znajdować się mech

W słoiku powinien znajdować się mech (Źródło: natemat.pl)

Co sadzić i jak pielęgnować?

W słoiku można sadzić rośliny iglaste i liściaste. Te drugie zimą stracą liście. Najlepiej jest zacząć od cyprysików, świerków i cisów. Wskazane są paprocie, bluszcze, widliczki. Z tropikalnych sprawdzą się natomiast: fitonie, asparagusy, skrzydłokwiaty i peperomie. Najlepiej jest wybierać rośliny z natury niskie, wolno rosnące, lubiące wilgoć. Co ważne, warto nadmienić, że bez względu na gatunek rośliny w słoiku karłowacieją. Czy rośliny te trzeba podlewać? W szczelnie zamkniętym słoju krąży woda, paruje z ziemi i z liści roślin, a potem skrapla się na ściankach i wraca do obiegu. W glebie i mchu żyje z kolei mnóstwo mikroorganizmów, które oddychają tlenem i wymieniają się z roślinami pierwiastkami. Rośliny mają zatem słoiku wszystko to, co potrzebne im jest do życia. Znakiem, że wszystko jest w porządku z naszą roślinną kompozycją, są krople ukazujące się na słoiku. Jeśli ich zabraknie, warto dolać trochę wody. Natomiast bardzo zaparowany słoik należy otworzyć na godzinę, by odparował. Z właściwie wyregulowaną ilością wody mini las w słoiku może stać nawet kilkadziesiąt lat.

Fitonie

Fitonie (Źródło: ladnydom.pl)

Mini las w słoiku można przygotować z takich elementów jak: słój z pokrywką, keramzyt, piasek, drobne kamyczki, aktywny węgiel drzewny, ziemia ogrodnicza, rośliny iglaste lub liściaste, mech oraz kamienie i minerały. Kompozycja przygotowana samodzielnie może stanowić niezwykłą dekorację, która będzie cieszyć nasze oczy przez wiele kolejnych lat.