Zimowe zjawiska pogodowe, czyli zamarznięte struktury wodne, wprawiają nas w podziw. Oczywiście pod warunkiem, że nie musimy rano skrobać szyb auta lub stąpać po ziemi w czasie gołoledzi. Na zachwycające obrazy malowane zimą, wpływ ma między innymi podłoże, temperatura, wilgotność i wiatr. Jakie zjawiska możemy obserwować zimą? Na to pytanie odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy wpis.
Zimowe zjawiska: lód, śnieg i szadź
Wszystkie zimowe zjawiska pogodowe biorą swój początek od kryształka lodu – tworzą go cząsteczki wody, które łączą się ze sobą jedna po drugiej, tworząc w ten sposób sześciokąt. Z takich sześcioramiennych gwiazdek powstają płatki śniegu. Potrzebny w tym celu jest unoszący się w powietrzu drobny pyłek, bo to do niego przyczepia się cząsteczka po cząsteczce. Kryształki mogą również łączyć się na większych powierzchniach i komponować wzory na szybie lub tworzyć masywną pokrywę śnieżną. Potrafią też zlepić się w szadź. Zjawisko to występuje w wietrzne, mgliste noce i poranki. Kryształki lodowe osadzają się wówczas na drzewach od strony, z której wieje wiatr. Na zwykłym płocie z siatki zdolne są stworzyć geometryczną instalację przestrzenną.
Zimowe zjawiska: szron, okiść i diamentowy pył
Kolejnym artystycznym zjawiskiem pogodowym, występującym w trakcie zimy jest szron. To coś w rodzaju jesienno-zimowo-wiosennej odmiany rosy. Do jego pojawienia się potrzebny jest przymrozek. Szron to inaczej osad drobnych lodowych kryształków w postaci igieł, które na wychłodzonej ziemi, roślinach i przedmiotach tworzą się w wyniku kontaktu z wilgotnym powietrzem. Z kolei, gdy długo pada śnieg, wiatr nie wieje, a mrozu w ciągu dnia brakuje, nocą powstaje okiść. Wówczas pod wpływem mokrego, ciężkiego śniegu uginają się gałęzie i łamią się drzewa. Zimową porą z nieba może padać diamentowy pył. Potrzeba do tego trzech składników: mroźnej zimy, słonecznego dnia i bezchmurnego nieba. Wtedy kryształki lodu przybierają formę słupków lodowych, powoli opadając, błyszczą i mienią się w słońcu, przypominając diamenty.
Zimą możemy doświadczać wielu zachwycających zjawisk pogodowych: lodu, śniegu, szadzi, szronu, okiści i diamentowego pyłu. To one sprawiają, że ta najchłodniejsza pora roku może nieść w sobie baśniowy urok.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.