W styczniowe wieczory warto – z kubkiem gorącej czekolady – zasiąść do wciągającej lektury. Jedną z nich może być klasyk literatury angielskiej z XIX wieku – „Dziwne losy Jane Eyre”. Kim była autorka tego dzieła i jak zawiązuje się fabuła tej powieści? Na te pytania odpowiedzi udzieli nam dzisiejszy post.

Jedna z sióstr
Okładka dzieła autorstwa Charlotte Bronte

Okładka dzieła autorstwa Charlotte Bronte (Źróło: agprosinska.com)

Charlotte Bronte – angielska pisarka i poetka – urodziła się w roku 1816. Wspólnie z siostrami – Emily Jane i Anną – od wczesnych lat dziecinnych pisała wiersze i opowiadania. Charlotte napisała cztery powieści, z których dwie ukazały się w Polsce: „Dziwne losy Jane Eyre” oraz „Viollette”. Pierwsza z nich została wydana w październiku 1847 roku w trzech tomach i okazała się wielkim wydawniczym sukcesem. Siostry Charlotte również okazały się mistrzyniami w swoim fachu i opublikowały własne utwory. Niemniej, niektórzy twierdzą, że wszystkie dzieła sióstr Bronte, tak naprawdę stworzyła tylko jedna z nich, przypisując autorstwo części książek swojemu rodzeństwu. W ten sposób wszystkie trzy siostry miały mieć zapewnione zabezpieczenie finansowe. Przypuszczenia te, nie zostały jednak w pełni potwierdzone. Sama Charlotte Bronte zmarła w roku 1855, w wieku zaledwie 39 lat.

„Dziwne losy Jane Eyre”
Na podstawie powieści powstał serial

Na podstawie powieści powstał serial telewizyjny (Źródło: naekranie.pl)

Powieść „Dziwne losy Jane Eyre” zaliczana jest do najwybitniejszych osiągnięć literackich epoki wiktoriańskiej. Fabuła tej książki opowiada o losach tytułowej Jane – osieroconej dziewczyny zmagającej się z ograniczeniami narzuconymi przez płeć i pochodzenie. Bohaterka staje także w obliczu na pozór niemożliwej do spełnienia miłości. Powieść Charlotte Bronte odznacza się przenikliwością psychologiczną i siłą wyrazu, która nadal nie traci na aktualności. Autorka w swoim utworze kreśli obraz wielkiego uczucia bez odwoływania się do konwenansów, kładąc nacisk na przymioty serca. Zabieg ten stanowi rzadkość w literaturze epoki wiktoriańskiej.

Powieść autorstwa Charlotte Bronte – jednej z trzech słynnych sióstr – jest doskonałym wyborem na zimową lekturę. Książka „Dziwne losy Jane Eyre” – mimo, iż została wydana niemal dwa wieki temu – nadal porusza współczesnych czytelników.