Coraz więcej mówi się o świadomości ekologicznej i wpływie naszych codziennych, domowych nawyków na stan środowiska naturalnego. Jak się jednak okazuje, ekologia w gospodarstwach domowych nie tylko sprzyja środowisku, ale także zasobności naszego portfela. Dowiedzmy się zatem, jakie proste zmiany mogą sprawić, że nasz dom będzie funkcjonował ekologicznie i oszczędnie.

Ogranicz opłaty za prąd

Oszczędzaj prąd używając oświetlenia energooszczędnego

Źródło: www.pieniadzeibiznes.pl

Ekologia w naszych domach to nie tylko sortowanie odpadów. Wiele osób nadal korzysta w swoich mieszkaniach z żarówek starego typu, które pochłaniają nawet pięć razy więcej energii, niż żarówki nowej generacji, czyli żarówki energooszczędne. Zastosowanie oświetlenia energooszczędnego w naszych domach w znacznym stopniu sprzyja obniżeniu rachunków za prąd (nawet o 50 procent). Ponadto, żarówki nowej generacji mogą nam służyć nawet 10 razy dłużej, niż urządzenia starego typu. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, bowiem sprzyja ono ograniczaniu kupowania, zużywania, a następnie wyrzucania przez nas kolejnych produktów. Innym sposobem oszczędzania prądu, może być także pamiętanie o gaszeniu światła po opuszczeniu danego pomieszczenia, wyłączanie z prądu nieużytkowanych urządzeń elektrycznych (w tym wyciąganie z gniazdek niepracujących w danym momencie ładowarek do telefonów), jak również wyłączanie pieca gazowego na czas wyjazdów z domu. Te niewielkie zmiany, które nie wymagają od nas sporego wysiłku, sprawią, że w domu zagości ekologia, a na dodatek nasz domowy budżet będzie nam za to bardzo wdzięczny.

Oszczędzaj wodę

Rozsądnie korzystaj z wody

Źródło: www.dom.wp.pl

Odpowiedni wpływ na nasz domowy budżet wywrze również ograniczenie rachunków za wodę. Prawdziwa ekologia w domu to przede wszystkim umiejętność rozsądnego użytkowania zasobów i dóbr, zatem aby nasz dom był naprawdę „eko”, musimy w nim z głową korzystać również z wody. Jak możemy to robić? Między innymi: zakręcając kran podczas mycia zębów, poprzez mycie ciała pod prysznicem zamiast w wannie (każdorazowo oszczędzając około 100 litrów wody), uszczelniając krany i toalety (nieszczelność toalety sprawia, że bez potrzeby tracimy tyle wody, ile zużywa 4-osobowa rodzina), jak również montując oszczędne baterie, w formie: baterii z eko-armatorem, baterii bezdotykowych lub baterii termostatycznych.