Po upływie około sześciu tygodni od porodu kończy się okres połogu i wówczas większość kobiet na nowo powraca do współżycia. W tym czasie może u nich wystąpić pierwsza owulacja – czasami dzieje się to wcześniej – chociaż kobiety te jeszcze nie miesiączkują. Jak wiadomo, gdy pojawia się owulacja, można zajść w ciążę. I chociaż przy intensywnym karmieniu piersią dochodzi do znacznego obniżenia płodności, nie zapewnia ono stuprocentowego zabezpieczenia przed ciążą. Zdecydowana większość młodych mam nie ma zamiaru od razu zachodzić w kolejną ciążę. Jaka zatem antykoncepcja po porodzie jest dla nich najlepsza i najbezpieczniejsza?

Pigułki hormonalne

pigułki

Źródło: www.kobieta.dziennik.pl

Kobiety, które nie karmią swoich dzieci piersią, zaraz po upływie okresu połogu, mogą powrócić do stosowania klasycznych pigułek hormonalnych. Niemniej, sytuacja kobiet karmiących piersią przedstawia się zgoła inaczej. Otóż, nie powinny one stosować tego rodzaju preparatów, ponieważ środki te mogą przynieść poważną szkodę karmionym maleństwom. Mamy karmiące piersią mogą się natomiast zdecydować na przyjmowanie pigułek jednohormonalnych, czyli zawierających progestagen. Taka antykoncepcja hamuje owulację, przeciwdziała ciąży, ale jednocześnie nie wpływa na laktację, przez co jest bezpieczna dla karmionych piersią maluszków.

Antykoncepcja długoterminowa

zastrzyk

Źródło: www.fakt.pl

W przypadku młodych mam, które obawiają się tego, że zapomną o obowiązku regularnego przyjmowania pigułek jednohormonalnych, można zastosować antykoncepcję długoterminową. Taka antykoncepcja może być podana między innymi w formie zastrzyku. Wstrzyknięty preparat uwalnia się spod skóry i działa przez około 3 miesięcy. Należy jednak zaznaczyć, że po zastrzyku powrót do normalnych cykli  trwa dłużej – niż w przypadku pigułek – co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiet, chcących szybko starać się o kolejne dziecko. Inną propozycją dla karmiących mam może być także wkładka domaciczna. Antykoncepcja w tej formie jest dopuszczalna, dopiero po upływie co najmniej 6 tygodni od porodu, szczególnie jeśli kobieta miała cesarskie cięcie. Wkładki domaciczne lekarze polecają  kobietom, które przez dłuższy czas nie chcą zajść w ciążę, dlatego że metoda ta działa przez okres od 5 do 7 lat.