Moment pojawienia się pierwszego ząbka u malucha to bardzo emocjonujące wydarzenie dla jego rodziców. Nie mogą oni jednak zapominać, że od tego momentu spoczywa na nich obowiązek dbania o właściwą kondycję uzębienia ich pociechy. Szczotkowanie zębów dziecka, powinno stać się zatem nieodłącznym elementem codziennej rutyny. Aby przyniosło ono maluchowi maksymalne korzyści, warto, by jego opiekunowie dobrali dla niego odpowiednie akcesoria do mycia zębów. Jaka zatem szczoteczka i pasta do zębów będzie najlepsza dla twojej pociechy? Kilka cennych rad na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jaką pastę wybrać?

Właściwie dobrany rodzaj pasty do zębów dla dzieci, powinien być ściśle skorelowany z ich wiekiem. Pierwszą pastę do zębów warto wprowadzić u maluchów, mających około 6 miesięcy. Czym powinna charakteryzować się taka pasta? Otóż, nie może ona zawierać w swoim składzie fluoru i dwutlenku tytanu (stabilizatora koloru szkliwa), jak również innych substancji barwiących i konserwujących. Będąc mamą niemowlaka, zdecyduj się raczej na zakup pasty opartej na naturalnych składnikach, takich jak: żel krzemowy, żurawinowy, ekstrakt z tymianku bądź lukrecji. Istotną kwestią jest również to, by kupowana przez ciebie pasta posiadała atest i była dedykowana specjalnie dla niemowląt. Pastę zawierającą fluor możesz natomiast wprowadzić w późniejszym etapie dorastania dziecka. Gdy malec ukończy drugi rok życia i przestanie już połykać pastę, można zakupić dla niego specjalny preparat do zębów mlecznych, który posiada odpowiednio obniżony poziom fluoru. Z kolei kiedy dziecko ukończy już 6 rok życia, warto wspomagać się pastą przeznaczoną do pielęgnacji pierwszych zębów stałych. Dzieci po 8 roku życia, mogą natomiast z powodzeniem stosować pastę dla dorosłych, w której stężenie fluoru wynosi od 1000 do 1400 ppm.

Szczoteczka dla malucha

Szczoteczki do zębów dla dzieci, podobnie jak pasty, powinny być dostosowane do ich wieku. Do piątego roku życia, ząbki maluchów myje się wyłącznie za pomocą szczoteczki manualnej (elektryczna nie wchodzi nawet w grę), która posiada odpowiednie cechy. Precyzując, szczoteczka dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia, musi być bezpieczna, czyli mieć zaokrąglone krawędzie, zwłaszcza główkę, powinna być także mała, posiadać szeroki, antypoślizgowy uchwyt – wygodny zarazem dla rączki malucha jak i  ręki jego rodzica – a także mieć miękkie włosie o zaokrąglonych końcach. Szczoteczka dla dzieci starszych (do 5 roku życia) musi być z kolei  wyposażona w małą główkę, szerszy, ale nie zbyt gruby uchwyt, który nie będzie ślizgał się w dziecięcej rączce. Szczoteczka dla  pociech, które ukończyły 5 rok życia, jest nieco większa niż ta, przeznaczona dla maluchów i posiada wyprofilowane, wygodne oparcie dla kciuka. Dodatkowymi elementami wzbogacającymi funkcje szczoteczki dla starszej młodzieży, może być powierzchnia do czyszczenia języka i policzków. Tym co łączy wszystkie szczoteczki dla dzieci, powinien być ich ładny, bajkowy wygląd, który zachęci najmłodszych do dbania o higienę jamy ustnej. Poniżej znajdziesz ciekawe propozycje, przedstawiające pięknie ozdobione szczoteczki, które niejednego malucha przekonają do mycia zębów.

Scooby

Źródło: www.dentasense.pl

Kolorowe szczoteczki

Źródło: www.shop-dent.pl

Szczoteczki manualne

Źródło: www.roydental.pl

szczoteczki dziecięce

Źródło: www.sklep.mo-dentis.pl