Posiadanie własnej garderoby nie musi być wcale luksusem, zarezerwowanym dla właścicieli dużych domów. Wystarczy uzyskać 3 metry kwadratowe, aby zorganizować takie pomieszczenie w swoim własnym lokum. Czynnikami, które warunkują jej wygląd powinny być: dostępna przestrzeń oraz indywidualne potrzeby domowników. Jak wydzielić miejsce na przechowywanie ubrań w mieszkaniu i jak powinna być zbudowana taka garderoba?

Garderoba – wydzielanie przestrzeni
Miejsce w sypialni wydzielone na garderobę

Miejsce w sypialni wydzielone na garderobę (Źródło: hellolovr.pl)

Najlepszym miejscem na przechowywanie ubrań i dodatków jest osobne pomieszczenie. Jeśli jednak garderoba nie została uwzględniona w planie naszego mieszkania, możemy pomyśleć o samodzielnym wydzieleniu takiej przestrzeni. W sytuacji, gdy posiadamy w domu przestronną łazienkę, możemy wstawić do niej muszlę klozetową, a opuszczoną toaletę przerobić na garderobę. Pomieszczenie do przechowywania ubrań warto też wydzielić w sypialni. W pokoju o kształcie zbliżonym do kwadratu można zbudować trzy ścianki działowe, tworząc literę U, natomiast w wąskim i długim lepiej sprawdzi się zabudowa na planie litery L. Jeżeli jednak zbudowanie takiej garderoby nie jest możliwe, zdecydujmy się na dużą szafę, którą zabudujemy wnękę, jedną ścianę, bądź jej część. Do takiego mebla najlepiej jest wybrać drzwi szklane, wyposażone w lustra lub w kolorze ścian. W tej roli może się także sprawdzić ozdobna zasłona.

Wnętrze garderoby
Sposób organizacji przestrzeni garderoby, musi być uzależniony od rodzaju przechowywanych tam rzeczy

Sposób organizacji przestrzeni garderoby musi być uzależniony od rodzaju przechowywanych tam rzeczy (Źródło: Homebook.pl)

Jak powinno zostać skomponowane pomieszczenie lub wnęka do przechowywania ubrań? Organizacja takiej przestrzeni jest ściśle powiązana z rodzajem rzeczy, które tam zdecydujemy się przechowywać. Wówczas będzie można ocenić, czy przyda nam się więcej drążków z wieszakami, półek czy szuflad. Zastanówmy się także nad tym, jakie sprzęty zagoszczą w naszej garderobie. Jeśli w swojej szafie chcemy powiesić płaszcze i sukienki, przyda nam się drążek na wieszaki, zamieszczony na wysokości 180-200 centymetrów. Koszule natomiast powinny zawisnąć na drążkach na wysokości 110 centymetrów. Bardzo wygodną opcją są też drążki ruchome, nazywane pantografami. Standardowe półki – na których możemy przechowywać na przykład swetry – mają od 55-60 centymetrów szerokości. A te, na których trzymamy koszulki mogą mieć 35 centymetrów. W garderobie powinny znaleźć się również szuflady na bieliznę i dodatki, do których warto włożyć organizery. Pomieszczenie na ubrania należy także oświetlić. Oświetlenie powinno docierać do wszystkich półek i zakamarków. Dobrze jest zainwestować zatem w oświetlenie punktowe i ogólne, najlepiej w postaci światła ledowego.

Garderoba to pomieszczenie bardzo użyteczne. Jeśli nie zostało ono uwzględnione w planie naszego mieszkania, możemy pokusić się o samodzielne zorganizowanie takiej przestrzeni. Organizacja szafy i garderoby musi być dostosowana do ilości dostępnego miejsca oraz rodzaju przechowywanych w niej przedmiotów.