Poza słynnymi projektantami, znaczący wpływ na popularyzację nowych trendów odzieżowych, miały także gwiazdy kina. Kiedy bowiem znana i lubiana aktorka w nowej kreacji ukazywała się na dużym ekranie, krótko po premierze danej produkcji, ogromne rzesze kobiet z chęcią zaopatrywały się w podobne stroje. Jedną ze słynnych aktorek ubiegłego wieku – do dziś będącą synonimem klasy i szyku – jest Audrey Hepburn, której życiu i stylowi zostanie poświęcony dzisiejszy wpis.

Burzliwe życie ikony stylu
Rzymskie wakacje

Kadr z filmu „Rzymskie wakacje” (Źródło: www.e.wikipedia.org)

Audrey Hepburn urodziła się  4 maja 1929 roku, w Belgii. W trakcie wojny przebywała w okupowanej przez Niemców Holandii, w której doświadczyła długotrwałego głodu. Gdy po wojnie przeniosła się do Londynu i próbowała swoich sił w balecie, skutki długotrwałego niedożywienia dały o sobie znać, w wyniku czego, Audrey musiała zrezygnować ze swoich baletowych marzeń. Jakiś czas później, Hepburn rozpoczęła pracę jako modelka, a z czasem także jako aktorka. Po kilku nieznaczących rolach, zaczęła odnosić pierwsze kinowe sukcesy. Jej udział w takich produkcjach, jak: Rzymskie wakacje (za który została nagrodzona Oskarem) czy Śniadanie u Tiffaniego, na stałe wpisały się do historii amerykańskiego kina. Pamiętając o swoich trudnych przeżyciach z wczesnych lat młodości, w roku 1967 Audrey Hepburn porzuciła karierę aktorską, by poświęcić się pracy humanitarnej, na rzecz głodujących dzieci z najbiedniejszych rejonów świata. Audrey zmarła 20 stycznia 1993 roku, przegrywając walkę z rakiem jelita.

Styl Audrey Hepburn
Audrey Hepburn preferowała minimalizm. Często zakładała leginsy i baleriny.

Audrey preferowała minimalizm. Często zakładała leginsy i baleriny. (Źródło: www.porady.kobieta.gazeta.pl)

Audrey powiedziała kiedyś: „piękno kobiety nie przejawia się w ubraniach, które nosi, w jej figurze lub sposobie w jaki układa włosy. Piękno kobiety musi być widoczne w oczach, ponieważ są one drzwiami do jej serca – miejsca gdzie mieszka miłość”. W istocie, Hepburn była bardzo filigranowa i w zasadzie nie posiadła kobiecych kształtów, a jednak znalazła się na liście najpiękniejszych kobiet wszech czasów. Radosne, sarnie spojrzenie, gracja i dziewczęcy uśmiech, stanowiły istotę piękna Audrey Hepburn, a noszone przez nią stroje tylko go podkreślały. Styl, jaki preferowała aktorka, wyróżniał się zamiłowaniem do: elegancji; prostoty; neutralnych kolorów; minimalistycznych, śmiałych dodatków i geometrycznych fasonów. Audrey lubiła nosić oryginalne nakrycia głowy; przylegające do ciała legginsy; balerinki i proste sukienki. Jej włosy były zwykle krótko podcięte, bądź spinane prawie niewidoczną wstążką, a brwi gęste i wyraźnie podkreślone. Oko zaznaczała z kolei czarną kreską z tzw. jaskółką, malowaną na górnej powiece.

Audrey Hepburn w kwestii ubioru do dziś pozostaje inspiracją dla wielu kobiet. Sposób noszenia się aktorki (minimalistyczne i geometryczne formy) wyprzedzał swoją własną epokę. A jej prosta, czarna kreacja z filmu Śniadanie u Tiffaniego stała się niemalże symbolem lat 60. Tajemnica stylu Audrey Hepburn nie tkwi jednak wyłącznie w umiejętnym doborze fasonów, kolorów i dodatków, ale przede wszystkim w jej osobistym uroku i sposobie prezentowania zakładanych strojów. Chcąc czerpać inspirację ze sposobu noszenia się Audrey, przede wszystkim nie zapominajmy zatem o uśmiechu, który jest największą ozdobą każdej z nas.