Kiedy na świecie pojawia się mały człowiek wydaje się on nam bezbronny, nieporadny i kruchy. Tak też w rzeczywistości jest, jednak pierwszy rok życia naszego dziecka jest niezwykle ważny. To w czasie tych dwunastu miesięcy maluszek rozwija się najintensywniej, nie tylko rośnie, ale z każdym dniem zdobywa nowe informacje, codziennie ucząc się czegoś nowego.

Już od pierwszych dni od narodzin maleństwa, jego rozwój zaczyna nabierać bardzo szybkiego tempa. Należy wiedzieć, że rozwój dziecka przebiega według dwóch głównych osi, a mianowicie: od główki do nóżek oraz od kręgosłupa do rączek. Rozwój dziecka następuje również dzięki stymulacji oraz chęci poznania otaczającego go świata. Aby dziecko lepiej mogło odkrywać otaczającą go przestrzeń musi używać wszystkich zmysłów: wzroku, smaku, dotyku, węchu oraz słuchu. Z każdym dniem dziecko doskonali swoje zmysły.

rozwój dziecka - uśmiech

                                    źródło: babyonline.pl

Pierwszy miesiąc życia dziecka

W tym okresie dziecko kontaktuje się głównie przez delikatną, różową skórę, dzięki czemu odczuwa każdy dotyk. W tym czasie maluszek może przybrać na wadze ok. 500 g, bardzo silnie reaguje na każdy bodziec np. podczas głaskania po policzku otwiera usta i przygotowuje się do karmienia. Ten odruch zanika u dziecka ok. 3-4 miesiąca życia.

Drugi miesiąc życia dziecka

Z początkiem drugiego miesiąca życia, maleństwo przestaje być noworodkiem. Rozwój dziecka szybko przyśpiesza, na masa ciała rośnie, pojawiają się pierwsze fałdki tłuszczu. Maluszek położony na brzuszku unosi główkę. Bardzo lubi przyglądać się na twarze, a zwłaszcza na twarz swojej mamy do której się uśmiecha. Maluszek potrafi już samodzielnie i dobitnie domagać się jedzenia, a pod koniec drugiego miesiąca wypowiada już niektóre samogłoski.

Trzeci miesiąc życia dziecka

W trzecim miesiącu dziecko przybiera na wadze ok. 700 g. Powoli zaczyna bawić się nóżkami i rączkami, wkłada paluszki do buzi oraz gaworzy. Maluszek silnie reaguje na bodźce dźwiękowe i obraca główkę w ich kierunku.

Czwarty miesiąc życia dziecka

W czwartym miesiącu dziecko staje się bardzo ruchliwe, chętnie wyciąga rączki do wywieszonych zabawek. Wysoko unosi już nie tylko głowę ale również klatkę piersiową. Stabilizuje się także rytm dnia dziecka, wystarczają mu 2-3 drzemki dziennie. Maluszek potrafi już bardzo głośno się śmiać oraz wypowiadać głoski wargowe.

Piąty miesiąc życia dziecka

W piątym miesiącu możemy zobaczyć jak bardzo nasza pociecha urosła. Masa ciała dziecka jest zazwyczaj dwukrotnie większa od masy urodzeniowej, a długość ciała zwiększa się o 10 cm. Dziecko powinno już robić tzw. „mostek”, jednak nadal nie chwyta zabawek obiema rączkami. Głównym narządem poznawczym u pięciomiesięcznego szkraba są usta, z których wydobywa się coraz więcej sylab.

Szósty miesiąc życia dziecka

W szóstym miesiącu maluszek samodzielnie potrafi odwrócić się już z brzuszka na plecy i na odwrót. Z ogromną ciekawością bada swoje ciało, a poszczególne jego elementy odróżnia już od zabawek. U niektórych półrocznych dzieci pojawiają się już pierwsze ząbki, jedzą już zupki i kaszki. Od tego momentu zaczyna się także indywidualny rozwój dziecka, pojawiają się różnice pomiędzy dziećmi w tym samym wieku.

Siódmy miesiąc życia dziecka

W tym miesiącu maluch potrafi już siedzieć, pełzać, podciągać się do przodu, a także bawić się zabawkami trzymając je w obu rączkach. Dziecko uczy się również gryźć i żuć. Niektóre siedmiomiesięczne dzieci reagują już na swoje imię.

Ósmy miesiąc życia

Ośmiomiesięczne dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, chociaż ma problemy z utrzymaniem prostych pleców oraz obracać wokół własnej osi. Zabawki chwyta całymi dłońmi, uczy się także klaskania i machania.

Dziewiąty miesiąc życia dziecka

Niektóre dzieci w wieku dziewięciu miesięcy potrafią już raczkować, ważą przeważnie 6-7 kilogramów. Potrafią także swobodnie siedzieć i naśladować niektóre zabawy manualne. Świadomie powtarza również sylaby, a na rysunkach wskazuje np. zwierzątka.

Dziesiąty miesiąc życia dziecka

Dziesięciomiesięczne dziecko jest niezwykle sprawne i szybkie, raczkuje, siedzi prosto i uczy się utrzymywać równowagę. Bardzo chętnie naśladuje gesty i mimikę osób z najbliższego otoczenia, a także bardzo chętnie bawi się małymi zabawkami.

Jedenasty miesiąc życia dziecka

W jedenastym miesiącu życia maluch samodzielnie wstaje i przytrzymuje się mebli. Potrafi sprawnie raczkować, a niektóre dzieci zaczynają nawet chodzić. Malec samodzielnie powinien zjadać np. biszkopty, chrupki lub kawałki owoców.

Dwunasty miesiąc życia dziecka

W dwunastym miesiącu od urodzenia waga dziecka zwiększa się trzykrotnie. Maluch posiada ok. sześciu zębów lub więcej. Potrafi wypowiadać pierwsze słowa, samodzielnie chodzić, wypełniać niektóre polecenia. Rozpoznaje również osoby z najbliższego otoczenia.