W roku 1929 świat ogarnął Wielki Kryzys gospodarczy i wydawało się, iż najrozsądniejszym wyborem kobiet żyjących w latach 30. ubiegłego wieku, byłaby rezygnacja z podążania za modą, na rzecz kupowania tanich i praktycznych ubrań. Nic bardziej mylnego! Chociaż kryzys ten w znaczący sposób odcisnął piętno na modzie damskiej trzeciej dekady XX wieku, to nie zahamował jej rozwoju. Trendy odzieżowe zmieniały się nadal, we właściwym dla siebie tempie. Nie mały wpływ na modę lat 30. wywarł również rozwój kinematografii. Kobiety fascynowały się szykownymi kreacjami, jakie na ekranach prezentowały ówczesne gwiazdy kina. Kryzys nie zatrzymał zatem zainteresowania kobiet pięknymi strojami. Z resztą słynna aktorka filmowa – której szczyt popularności przypadł na lata 30. i 40. ubiegłego wieku – Marlena Dietrich przyznała, że: „Moda jest najskuteczniejszą bronią przemysłu tekstylnego przeciw ciągle rosnącej trwałości materiału”. Przekonajmy się zatem, jakie zmiany w modzie kobiecej zaszły w latach 30. XX wieku.

Lata 30., czyli powrót kobiecości…

Stroje lat 30 były bardzo kobiece

Źródło: www.shop-ek-pinger.pl

Lata 30 przyniosły ze sobą powrót do kobiecej i naturalnej formy sylwetki, która w latach 20. została bardzo zmaskulinizowana (chłopięce sukienki, bez zaznaczonej talii). Panie nie ukrywały już swoich kobiecych walorów i powoli zaczęły je eksponować. W latach 30. spódnice uległy wydłużeniu, ich początek sytuował się na wysokości kobiecej talii, a dół stroju na powrót sięgał aż do połowy łydki. Lata 30. spopularyzowały również kontrastowe zestawienia jaskrawych barw i kwiatowe desenie. W trzeciej dekadzie XX wieku powróciły także kobiece ozdoby stroju, takie jak koronki i falbanki. Bardzo modne stały się inspiracje ludowe, do czego przyczynił się panujący kryzys i związana z nim polityka propagowania wyrobów lokalnych, w tym tekstyliów. Zgodnie z tą tendencją, w Polsce do popularnych materiałów należał rodzimy len oraz jedwab.

lata 30 - makijaż i fryzury

Źródło: www.art.krakow.pl

Makijaże i fryzury – moda lat 30.

W latach 30. ubiegłego wieku, panie zrezygnowały z intensywnego makijażu. Kreski malowane na oczach były bardzo subtelne i dopełniały je pastelowe cienie, dopasowywane kolorystycznie do strojów. Lata 30. były czasem, w którym bardzo modna stała się naturalna i lekko zaróżowiona cera. Choć czerwone usta nadal pozostały modne, to nadawano im znacznie pełniejszy kształt, niż w poprzedniej dekadzie.

Początkowo, na głowach kobiet nadal królowały krótkie fryzury, niemniej w połowie lat 30. panie z nich zrezygnowały i zaczęły zapuszczać włosy. W trzeciej dekadzie XX wieku bardzo modne stały się włosy falowane i trwała ondulacja, a najpopularniejszym kolorem został jasny blond, który popularyzowały w tym czasie gwiazdy kina.