Jak można się domyślać, początek czwartej dekady XX wieku nie był sprzyjający dla rozwoju trendów w kobiecej modzie. Trwająca wówczas II wojna światowa, przyniosła ze sobą nieustającą walkę o przetrwanie i zachowanie życia, dlatego też dobór strojów stał się dla ówczesnych pań, sprawą zupełnie nieistotną. W trakcie trwania wojny, kobiety zakładały na siebie praktyczne ubrania, które akurat miały pod ręką. Dlatego też dopiero po zakończeniu działań wojennych w roku 1945, gdy życie zaczęło powoli wracać do normy, panie na nowo zainteresowały się doborem wysmakowanych strojów. Jakie zatem trendy w modzie kobiecej, przyniosły ze sobą lata 40. ubiegłego wieku?

Lata 40. XX wieku – stroje

lata 40 - sukienki

Źródło: www.luckylucille.com

Stroje lat 40. były skrojone tak, by podkreślać kobiecą talię. Ubrania były zatem obowiązkowo dopasowane w pasie. Lata 40. spopularyzowały trend na posiadanie talii osy, którą panie podkreślały wszelkimi sposobami, między innymi poprzez przewiązywanie talii paskiem. W tamtym okresie długość kobiecych spódnic i sukienek nadal pozostawała skromna. Dzienne stroje sięgały do połowy kobiecej łydki, natomiast wieczorami panie przywdziewały długie suknie z odsłoniętymi plecami i ramionami. Bardzo modne w latach 40. były zarówno zwiewne, rozkloszowane sukienki, jak i takie, które dopasowywały się do kobiecych kształtów. Lata 40. przyniosły również ze sobą trend, dotyczący noszenia prostych bluzek z kołnierzykami, w połączeniu z dopasowanymi w talii marynarkami, do których zakładało się również kapelusze i i buty na słupku.

Fryzury w latach 40.

Fryzury modne w latach 40

Źródło: www.friendsheep.com

Fryzury modne w latach 40. były niezwykle kobiece i starannie ułożone. Panie układały wówczas włosy w misterne fale lub upinały fryzury w nietuzinkowe koki. Lata 40. przyniosły ze sobą również modę na gęste i błyszczące włosy, twarzowo okalające kobiece buzie. Jedną z głównych trendsetterek – w zakresie fryzjerskich trendów lat 40. – była jedna z najbardziej urodziwych aktorek tamtych czasów, czyli Ava Gardner. Jej styl inspirował wiele kobiet, które codziennie chciały wyglądać jak ona. Kobieco, seksownie i jednocześnie skromnie i stylowo.