Jacqueline „Jackie” Kennedy Onassis  była żoną 35 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dzięki swojemu wyszukanemu gustowi i niezaprzeczalnej inteligencji, stała się wielką ikoną mody i dobrego smaku, a także symbolem amerykańskiej elegancji. Żakiety, wytworne kapelusze oraz duże okulary przeciwsłoneczne stanowiły znak rozpoznawczy amerykańskiej Pierwszej Damy. Jak wyglądało życie prywatne Jackie i czym jeszcze wyróżniał się jej styl?

 Jacqueline Kennedy – życie prywatne
Suknia ślubna Jacqueline Kennedy

Suknia ślubna Jacqueline Kennedy (Źródło: wizaz.pl)

Jacqueline Lee Bouvier urodziła się 28 lipca 1929 roku w Southampton. Od dzieciństwa była nazywana „Jackie”. 12 września 1953 roku poślubiła Johna Kennedy’ego i po jego zwycięstwie w wyborach prezydenckich przeprowadziła się do Białego Domu. Nowa Pierwsza Dama zaczęła zapraszać do niego nie tylko polityków i dyplomatów, ale także artystów i naukowców. 22 listopada 1963 roku John Kennedy został postrzelony w Dallas na oczach żony. Po śmierci prezydenta, Pierwsza Dama zarządziła, by jego pogrzeb miał podobny przebieg do pogrzebu Abrahama Lincolna. W 1968 roku Jackie poślubiła Aristotelisa Onasisa, z którym zamieszkała w Grecji. Po jego śmierci w 1975 roku, powróciła do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała w Nowym Jorku, pracując jako reporterka dla Viking Press. Nadal unikała rozgłosu i strzegła swojej prywatności. W 1994 roku rozpoznano u niej zaawansowanego chłoniaka nieziarniczego, w wyniku którego zmarła 19 maja.

Styl Jackie Kennedy
Jackie w garsonce

Jackie w garsonce (Źródło: redbookmag.com)

Jeszce większe zainteresowanie niż życie prywatne amerykańskiej Pierwszej Damy, wzbudzał jej styl ubierania się. Jackie Kennedy zawsze wyglądała bowiem nietuzinkowo, a zarazem nienagannie. W sposób naturalny wykreowała własny styl, zgodny z trendami panującymi u progu lat 60. Była to pierwsza dekada po II wojnie światowej, w której widać było wpływ młodości na modę. Zamiast długich sukni i ściśniętych w talii kostiumów, preferowano geometryczne sukienki w kształcie litery „A” lub proste garsonki. Królowały wówczas kroje odwołujące się do estetyki futurystycznej i unisex. W związku z tym pożądaną figurą kobiecą była prosta i szczupła sylwetka. Jackie Kennedy nie tylko świetnie się czuła, ale także bardzo dobrze wyglądała w tego typu dziewczęcej modzie. Kochała jednokolorowe zestawy i proste akcesoria takie jak: toczki, perły i białe rękawiczki. Dzięki temu Jacqueline potrafiła jak nikt inny uczynić doskonałą stylizację z prostego żakietu i spódnicy. Jej ulubionymi kolorami była: biel, róż, czerń, granat i kolor piaskowy. Co więcej, Jackie Kennedy uwielbiała francuski szyk i projekty Coco Chanel. Jako Pierwsza Dama nie mogła sobie jednak pozwolić na zakupy w Paryżu. Wspierała za to amerykańskich projektantów, którzy specjalnie dla niej tworzyli garsonki z tweedu, inspirowane stylem Coco Chanel.

Jacqueline „Jackie” Kennedy stała się istną ikoną mody na przełomie lat 50 i 60. Jej garderoba doskonale wpasowała się w trendy nowej dekady, a zarazem współgrała z jej dziewczęcą urodą. Do dziś jednokolorowe garsonki, perły i okulary przeciwsłoneczne – o dużych gabarytach – jednoznacznie kojarzą się z Jackie – Pierwszą Damą Ameryki.