Lata 20 ubiegłego wieku, przyniosły ze sobą prawdziwą rewolucję w zakresie kobiecej mody. Na okres ten przypadły ważne wydarzenia, takie jak: euforia związana z zakończeniem I Wojny Światowej – zwanej wówczas Wielką Wojną – oraz działalność ruchów emancypacyjnych kobiet, którym z pewnością nie można odmówić wpływu na przemiany, które wówczas dokonały się w kwestii kobiecych strojów. To właśnie w tym czasie, panie wyzwoliły się z krępujących ich ciała metalowych gorsetów i niewygodnych sukni. Lata 20 to również okres działalności kreatorki mody Coco Chanel, której do dziś kobiety zawdzięczają pojawienie się w ich szafach: „małej czarnej”, kostiumów inspirowanych modą męską oraz sztucznych pereł. Jeśli interesujecie się historią mody i lubicie się nią bawić, czerpiąc z dorobku minionych epok, zapoznajcie się z kilkoma interesującymi faktami o modzie wspomnianej dekady.

Charakterystyczne trendy

Moda lat 20 stała się bardzo przychylna dla chłopięcych i szczupłych sylwetek u kobiet. W tamtym czasie, sukienki  charakteryzowały się fasonami w kształcie litery H, obniżonym stanem – zwężającym optycznie biodra –  oraz brakiem talii. Na początku lat 20, stroje te miały długość 7/8, a już w drugiej połowie dekady, sukienki kończyły się tuż za kolanami. Na wieczorne wyjścia lub dancingi, ówczesne kobiety przywdziewały długie kreacje lub sukienki z frędzlami, szale z piórami i buty na niewysokim obcasie. Lata 20 były również czasem, w którym królowały krótkie fryzury, błyszczące opaski (często ozdabiane piórami), małe kapelusze (ciasno przylegające do głowy) oraz mocne i nieco smutne makijaże (ciemna szminka i przydymione oczy). W latach 20 w modzie były również kształtne, a zarazem nieduże kobiece usta.

Moda zatrzymana w kadrze

Przykłady stylizacji z lat 20 można podziwiać aż po dziś dzień, dzięki zachowanym fotografiom z tego okresu. Oto niektóre z nich:

Pięć sukienek z lat 20

Źródło: www.blog.30ml.pl

Dwa zdjęcia z lat 20

Źródło: www.blog.30ml.pl

Kapelusz lata 20

Źródło: www.vintagegal.tumblr.com

Pola Negri

Źródło: www.gala.pl

Suknia wieczorowa

Źródło: www.imgduddy.com

Kobieta z lustrem

Źródło: www.jotable.com