Każda z nas marzy o pięknej i zdrowej skórze. W istocie zadbana skóra, jest prawdziwą ozdobą kobiecej powierzchowności. Niemniej nie możemy zapominać, że zdrowa skóra nie posiada wyłącznie walorów estetycznych, ale spełnia także istotną funkcję w naszym organizmie. Przekonajmy się zatem, jak ważną rolę w ludzkim ciele odgrywa skóra i co możemy robić, by przyczynić się do jej zdrowia.
Funkcje zdrowej skóry
Skóra jest największym organem naszego ciała, bowiem pokrywa ona całą jego powierzchnię. Właściwie funkcjonująca skóra jest powłoką, która chroni wnętrze organizmu przed przedostaniem się do niego zanieczyszczeń oraz utrzymuje w nim odpowiednie nawilżenie. Stanowi ona zatem pierwszą linię obrony, zabezpieczając nasz organizm przed urazami lub innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kolejną funkcją skóry jest jej rola termoregulacyjna, polegająca na izolacji przed gorącem i zimnem. To właśnie dzięki skórze nasz organizm może utrzymywać stałą temperaturę 36,6 stopni Celsjusza. Poza tym zdrowa skóra chroni nasz układ odpornościowy, reagując na wszelkie czynniki zakaźne oraz odpowiada za nasze czucie i potrafi być doskonałym obrazem naszego fizycznego lub emocjonalnego stanu.
Sekret zdrowej skóry
Dlaczego tak trudno jest znaleźć sprawdzoną receptę na piękną i zdrową skórę? Ponieważ taka recepta nie istnieje. Skóra każdej z nas jest inna i wymaga zupełnie różnego traktowania. Istnieje kilka podstawowych typów skóry, a każdy z nich posiada własne oczekiwania. Najbardziej upragnionym przez nas rodzajem skóry, jest cera normalna. Nie jest ona wymagająca i z łatwością zachowuje odpowiednią kondycję, potrzebną by chronić nasz organizm. Skóra normalna jest gładka, odpowiednio nawilżona, sprężysta, promienna i wolna od chorób. Taką cerę najłatwiej jest pielęgnować. Wystarczy regularnie ją oczyszczać, nawilżać i chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Niestety, większość z nas nie należy do grona szczęśliwców, posiadających taką skórę. Niektóre z nas zmagają się z problemem cery tłustej. Skóra tłusta występuje w przypadku osób, których fizjologia skóry wpływa na to, że jej gruczoły łojowe produkują zbyt dużo sebum, co nadaje jej błyszczący lub nawet oleisty wygląd. Zbyt duża ilość sebum może blokować ujścia porów, co z kolei prowadzi do powstawania wyprysków. Pielęgnacja tego typu cery nie jest łatwa i powinna opierać się na oczyszczaniu, tonizowaniu skóry oraz złuszczaniu jej martwego naskórka. Niekiedy konieczne może być również zastosowanie preparatów antybakteryjnych, które pomogą w niwelowaniu pojawiających się niedoskonałości. Co więcej, nawet w przypadku skóry tłustej niezbędne jest nawilżanie, niemniej dobór kosmetyków w tym względzie nie powinien być przypadkowy. Te z nas, które borykają się z problemem cery tłustej powinny stawiać na kosmetyki niekomodogenne, czyli takie, które nie powodują zatykania się ujść mieszków włosowych. Kolejnym wymagającym typem cery jest skóra sucha. Temu typowi cery brakuje wilgoci, przez co jest ona szczególnie narażona na powstawanie zmarszczek, chorób skóry oraz reakcji alergicznych. Skóra sucha często jest spierzchnięta, szorstka i bardzo napięta. Podstawą pielęgnacji cery suchej jest dbanie o jej właściwe nawilżenie. W przypadku tego typu cery, powinnyśmy stosować kosmetyki łagodzące podrażnienia, natłuszczające skórę i tworzące okluzyjny film tłuszczowy, redukujący parowanie wody. Innym typem cery, który może równolegle współistnieć z każdym innym rodzajem problematycznej skóry – a szczególnie z cerą suchą – jest skóra wrażliwa. Ten typ skóry silnie reaguje na wszelkie czynniki i alergeny, ponieważ zewnętrzna warstwa skóry suchej, czyli warstwa rogowa, funkcjonuje niewłaściwie i jest bardzo słabą barierą ochronną. Skóra wrażliwa charakteryzuje się zatem licznymi podrażnieniami, zaczerwienieniem oraz gwałtownymi reakcjami na czynniki zewnętrzne. Jako posiadaczki skóry wrażliwej, powinnyśmy dbać o skrupulatną i regularną jej pielęgnację. Musimy z namysłem dobierać produkty, które nakładamy na skórę. Najlepiej by były one bardzo delikatne i hypoalergiczne oraz chroniły naszą cerę, rekompensując tym samym braki w jej samodzielnym funkcjonowaniu.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.