Gdy na zewnątrz robi się szaro, chłodno i mokro, a nas dopada jesienna chandra, humor może nam poprawić zabawa w dekorowanie domu. Choć jesień wydaje się być smutną porą roku, w zanadrzu ma wiele urokliwych atrybutów, które możemy wykorzystać do ozdobienia wnętrz. Jakie jesienne dekoracje warto zamieścić w swoim mieszkaniu i jak przydatne w tym celu mogą się okazać jesienne liście?

Potrzebne elementy

Aby samodzielnie wykonać jesienne dekoracje do domu, wystarczy nazbierać na jednym ze spacerów pęk opadających liści, kilka suchych gałązek, jarzębinę i kawałek kory. Ze sklepu możemy za to przynieść jabłka, gruszki i wrzosy. Z tych elementów dobrze jest ułożyć niecodzienną kompozycję, na przykład w wazonie. Jeśli chcemy, by świeże gałęzie, które stanowią doskonałą dekorację, zachowały piękny wygląd na dłużej, zaraz po ścięciu dobrze jest wstawić je do wody z gliceryną (w proporcji 1:1). Po miesiącu należy wylać wodę i osuszyć końce gałęzi w piasku lub na gazecie. Jesienne dekoracje z wrzosów, jarzębiny i innych roślin warto eksponować nie tylko w wazonach. W tym celu można wykorzystać wiklinową doniczkę, wazę do zupy lub szklane misy. Doskonałym wyborem do przechowywania jesiennych ozdób może być także miedziany kociołek.

Bukiet z jabłek i wrzosowych gałązek

Bukiet z jabłek i wrzosowych gałązek (Źródło: mowimyjak.se.pl)

Jesienne dekoracje z liśćmi w roli głównej

W jesiennych dekoracjach jednym z najważniejszych elementów są liście. Szczególnie o tej porze roku mają one tyle pięknych kolorów i form, że aż szkoda ich nie wykorzystać do ozdobienia swojego domu. W jaki sposób wykonać dekoracje z liści?  Można zrobić z nich bukiety lub zawiesić je w oknie na sznurku.

Róże wykonane z jesiennych liści

Róże wykonane z jesiennych liści (Źródło: urzadzamy.pl)

Na drzwiach wejściowych warto zamieścić ozdobny wieniec z liści. Można w tym celu wykorzystać gotowy wianek wiklinowy, do którego przykleja się liście za pomocą kleju na gorąco. Taką ozdobę mogą dopełnić nazbierane w lesie szyszki.

Ozdoba na drzwi

Ozdoba na drzwi (Źródło: zszywka.pl)

Piękną jesienną dekoracją są obrazki z liśćmi w roli głównej. Żeby wstawić liście do ramek, wystarczy przeprasować je gorącym żelazkiem przez ściereczkę. Zrobią się zupełnie płaskie i nie będą się zwijać. Po wyprasowaniu, warto nakleić liście na tekturę z ramek od obrazka, przykryć szybką i włożyć w ramki. Jesiennymi liśćmi możemy także ozdobić świece i latarenki. Należy jednak zamocować je w bezpieczny i przemyślany sposób.

Świece ozdobione jesiennymi liśćmi

Świece ozdobione jesiennymi liśćmi (Źródło: wnetrza-ze-smakiem.pl)

Jesienne dekoracje mogą wprowadzić do naszego domu wyjątkowy nastrój, który rozproszy jesienną chandrę. W tym celu warto wykorzystać elementy, które znajdziemy na każdym jesiennym spacerze lub w sklepie. Najważniejszym z nich są z pewnością kolorowe liście.