Wydaje się, że dla każdej młodej mamy karmienie piersią jest jedną z najbardziej naturalnych czynności. Jednak ta pozornie instynktowna umiejętność może stać się prawdziwym wyzwaniem dla wielu niedoświadczonych mam. Jak się okazuje, naturalnego karmienia można się po prostu nauczyć, jak każdej innej czynności wykonywanej podczas opieki nad maluszkiem. W tym celu konieczne są tylko konkretne wskazówki, udzielone przez bardziej doświadczone mamy i położne. W dzisiejszym artykule poznamy odpowiedzi na następujące pytania: Jak karmić piersią? Jak przystawić dziecko do karmienia i jakie są techniki karmienia piersią?
Prawidłowe karmienie piersią
Karmienie piersią wymaga kilku umiejętności „technicznych”, których warto się nauczyć w celu podniesienia komfortu zarówno swojego, jak i maluszka. Prawidłowe karmienie piersią poprawia bowiem jakość ssania, a także korzystnie wpływa na ilość produkowanego mleka. Jest ono ważne również dla każdej mamy, ponieważ ogranicza ból, podrażnienie brodawek sutkowych oraz uśmierza bóle pleców. O czym zatem warto pamiętać podczas karmienia bobasa? Przede wszystkim nigdy nie należy przystępować do karmienia piersią będąc zestresowaną czy spiętą. Warto się wówczas rozluźnić i uspokoić. Dobrze jest także postarać się w miarę możliwości o miejsce do karmienia, które będzie oddalone od zgiełku i wszystkich bodźców, które mogą rozpraszać mamę i dzidziusia. Kiedy już wygodnie się rozsiądziemy, powinnyśmy przybrać odpowiednią pozycję. Jak zatem przystawić dziecko do karmienia? Istnieje wiele technik karmienia. Wszystkie zalecane pozycje do karmienia piersią łączy jednak to, że zapewniają odpowiednie ułożenie dziecka, są wygodne i nie obciążają jednej partii mięśni. Dlatego też bez względu na obraną technikę karmienia, główka, ramiona i tułów malca powinny być ułożone w jednej linii. Twarz dziecka musi być zwrócona w stronę piersi, tak by nie musiało ono skręcać szyi. Dobrze jest, gdy dziecko przylega do ciała mamy, jednak ma możliwość odchylenia głowy od piersi.
Pozycja klasyczna
Jedną z pozycji, jaką może przybrać matka karmiąca jest technika klasyczna. Jest ona najbardziej popularna wśród kobiet, ponieważ jest jednym z najwygodniejszych sposobów karmienia piersią. Na czym ona polega? Siedząc wygodnie w fotelu lub na miękkim krześle powinno się ułożyć poduszkę pod plecami, aby dzięki temu zabiegowi wyprostować kręgosłup, a tym samym odciążyć go. Nogi dobrze jest położyć na podnóżku. Dziecko należy przytulić brzuszkiem do swojego brzucha, a jego głowę oprzeć na swoim łokciu lub przynajmniej na specjalnej poduszce ułatwiającej karmienie. Ucho, ramię i biodro bobasa muszą tworzyć jedną linię. Nos i broda dziecka mają za to stykać się z piersią matki.
Pozycja siedząca krzyżowa i spod pachy
Pozycja siedząca krzyżowa polega na tym, że matka siada wygodnie z wyprostowanymi i podpartymi plecami, a stopy opiera na podłodze. Pozycja krzyżowa różni się od klasycznej tym, że dziecko leży na poduszce i opiera się na przedramieniu matki, która przytrzymuje dłonią główkę dziecka. Maluch nie leży w zgięciu łokcia matki. Pozycja krzyżowa siedząca przydaje się szczególnie w sytuacjach, kiedy bobas jest niespokojny. Kolejną techniką karmienia jest pozycja siedząca spod pachy. Inaczej nazywa się ją pozycją futbolową. Maluch leży na poduszce, brzuszkiem zwrócony jest do boku matki, a jego nóżki znajdują się pod pachą kobiety. Matka dłonią przytrzymuje kark i głowę dziecka, dzięki czemu może je szybko i poprawnie przystawić do piersi. Pozycja ta jest szczególnie polecana dla mam uczących się karmienia piersią po cesarskim cięciu lub w sytuacji, gdy mama ma duże piersi bądź płaskie brodawki. Zalecana jest również przy karmieniu wcześniaków, dzieci chorych oraz małych leniuchów. Pozycja siedząca spod pachy przydaje się także wtedy, gdy matka musi karmić jednocześnie bliźniaki.
Karmienie piersią na leżąco
Karmienie piersią na leżąco jest przydatne szczególnie w nocy. Na czym polega taka technika? Matka układa się na plecach, a dziecko kładzie na swoim brzuchu. Karmiąca przytrzymuje malucha ramieniem i podkłada poduszkę, by jego główka znajdowała się na wysokości piersi. Pozycja ta jest szczególnie zalecana po cesarskim cięciu, kiedy kobiecie trudno ułożyć się inaczej albo w sytuacji, kiedy maluszkowi po jedzeniu często się odbija. W pozycji leżącej na plecach pokarm wypływa wolniej, a dziecko je spokojniej, połykając mniej powietrza. Dzięki temu spada ryzyko kolki jelitowej u karmionych w ten sposób bobasów.
Jak karmić noworodka?
A jak najlepiej jest karmić noworodki? Dla każdej mamy, która dopiero co powitała na świecie swoje maleństwo, siedząca pozycja do karmienia może być niewygodna. Mamom noworodków polecana jest zatem pozycja leżąca lub półleżąca. Takie techniki karmienia piersią w żaden sposób nie obciążają mięśni. By karmić komfortowo przez dłuższą chwilę, warto podeprzeć sobie odpowiednio kark i głowę. Inną polecaną techniką karmienia piersią jest ułożenie się na boku i przytulenie dziecka przedramieniem w taki sposób, by jego brzuszek dotykał brzucha mamy. Jeżeli dziecko będzie leżeć na poduszce, spożywanie pokarmu będzie dla niego dużo prostsze.
Karmienie piersią to wyjątkowe zadanie, które zbliża do siebie mamę i maluszka. Niekiedy ta nowa czynność może budzić obawy ze strony młodych mam. Jednak wystarczy zapoznać się z kilkoma prostymi wskazówkami, by dowiedzieć się, jak prawidłowo karmić piersią. Czy jest to takie istotne? Tak, ponieważ odpowiednio dobrana technika może sprawić, że komfort matki i bobasa w trakcie karmienia znacznie się poprawi. Istnieje kilka sprawdzonych pozycji karmienia: pozycja klasyczna, pozycja krzyżowa i spod pachy, a także pozycja leżąca. Technika karmienia zawsze powinna być dobierana w zależności od upodobań, warunków i potrzeb danej mamy i jej pociechy. Bez względu na wybraną pozycję karmienia należy jednak pamiętać, by główka, ramiona i tułów dziecka były ułożone w jednej linii. Twarz malca musi być zwrócona w stronę piersi, tak by nie musiało ono skręcać szyi. Dziecko powinno też przylegać do ciała mamy, mając jednak możliwość odchylenia głowy od piersi.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.