Jesień to pora zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. W leczeniu cięższych postaci grypy sprawdzają się leki przeciwwirusowe. Czym one są i kiedy w sposób bezpieczny można po nie sięgnąć?

Leki przeciwwirusowe a grypa
W leczeniu grypy stosuje się głównie leki nowej generacji

W leczeniu grypy stosuje się głównie leki nowej generacji (Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

W przypadku grypy, leki o działaniu przeciwwirusowym są stosowane w leczeniu przyczynowym. Są one odpowiednie do tego celu, ponieważ niszczą wirusy, które zainfekowały organizm i spowodowały wystąpienie objawów infekcji. Obecnie dostępne są dwie grupy leków przeciwwirusowych, skierowanych przeciwko wirusowi grypy. Do jednej z nich należą leki starej generacji (amantadyna i rimantadyna), a do drugiej leki nowej generacji – inhibitory neuraminidazy (oseltamiwir, zanamiwir). Te drugie działają na wirusa grypy typu A i B i są najczęściej stosowane w terapii antygrypowej. Dlaczego? W porównaniu z lekami starej generacji odznaczają się mniejszą liczbą działań niepożądanych i mniejszym ryzykiem szybkiego pojawienia się lekooporności wirusów grypy.

Kiedy sięgnąć po leki przeciwwirusowe?
Tylko lekarz może zadecydować o podaniu leków przeciwwirusowych

Tylko lekarz może zadecydować o podaniu leków przeciwwirusowych (Źródło: kobietamag.pl)

Czy można samodzielnie sięgnąć po leki działające przeciwwirusowo? Nie, nie wolno robić tego na własną rękę. Tylko w niektórych sytuacjach lekarz może zadecydować o włączeniu leków przeciwwirusowych. Przepisane przez niego preparaty – oprócz podstawowego działania – mogą aktywować naturalne mechanizmy obronne organizmu, stymulować odpowiedź immunologiczną i powodować, że organizm będzie skuteczniej bronić się przed infekcjami. Kiedy zazwyczaj lekarze decydują się na przepisanie tego typu leków? Nie każdy chory wymaga leczenia lekami antywirusowymi na grypę. Jak dowodzą badania, większość ludzi, u których pojawiają się typowe objawy grypy, zdrowieje bez przyjmowania leków przeciwwirusowych i leczenia szpitalnego. Leki przeciwwirusowe na grypę mogą być stosowane u osób, u których zdiagnozowano grypę o ciężkim przebiegu lub w przypadku tak zwanej grupy podwyższonego ryzyka: kobiet w ciąży, dzieci poniżej 5. roku życia, osób powyżej 65. roku życia, osób cierpiących na schorzenia przewlekłe, pracowników służby zdrowia, przedszkoli, domów opieki, itp.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Leczenie preparatami przeciwwirusowymi – także w przypadku grypy – zawsze powinno się odbywać pod kontrolą lekarza. Leki te zwykle stosuje się w ciężkich postaciach grypy i u osób należących do tzw. grupy podwyższonego ryzyka. Jeśli chciałybyśmy zapoznać się szerzej z informacjami na temat właściwego sposobu leczenia środkami przeciwwirusowymi i antybiotykami, koniecznie kliknijmy tutaj.