Chyba każdy maluch marzy o własnym zwierzątku domowym. Być może właśnie wczoraj usłyszałyśmy od swojego dziecka prośbę o przygarnięcie pod swój dach psa lub chomika. Co wtedy pomyślałyśmy? Zapewne wzięłyśmy pod uwagę myśl, że domowe zwierzaki to obowiązek, wymagający sporego zaangażowania i dodatkowego nakładu pracy. Mogłyśmy też zadać sobie takie pytanie: czy istnieją wyraźne korzyści z wychowywania dziecka w towarzystwie zwierząt, czy nasza rodzina jest na to gotowa i jakie zwierzątko dla dziecka byłoby najlepszym wyborem? Na te pytania odpowiedzi pomoże udzielić nam dzisiejszy artykuł.

Zwierzątko domowe – korzyści dla dziecka
Dziecko uczy się przy zwierzęciu odpowiedzialności

Dziecko uczy się przy zwierzęciu odpowiedzialności (Źródło: tematy.edziecko.pl)

Udział przy opiece nad zwierzętami domowymi, może nauczyć dzieci wielu wartościowych przymiotów. Mając pod opieką małe zwierzątka, nasze urwisy uczą się opiekuńczości, systematyczności, wytrwałości i przede wszystkim odpowiedzialności. Pupila trzeba przecież nakarmić, pielęgnować go, wyprowadzać na spacer i po nim sprzątać. Dziecko – nie będąc przy tym wyręczane z takich obowiązków – nauczy się, czym jest odpowiedzialność za inną żywą istotę. Poza tym, obserwacja zwierząt w domu może stać się doskonałą lekcją biologii. Dziecko w naturalny sposób dowie się, czym jest życie, rozmnażanie, cierpienie i śmierć. Zwierzęta domowe wyraźnie wpływają też na rozwój sfery emocjonalnej u naszych pociech. Maluchy w praktyce poznają, czym jest współczucie, empatia, troska o innych oraz poświęcanie im swojego czasu, uwagi, a nawet pieniędzy.

A może to tylko kaprys?

Przed podjęciem decyzji o przygarnięciu zwierzaka pod swój dach, należy zastanowić się nad tym, czy nie jest to tylko chwilowy kaprys ze strony naszego malca. Dobrze jest porozmawiać z dzieckiem o tym, jak jego zdaniem będą wyglądały obowiązki związane z opieką nad pupilem i czy malec jest w stanie się z nich wywiązać. Małym testem może być obserwacja tego, jak nasze dziecko dba o swoje zabawki, czy potrafi je szanować i utrzymywać we względnym ładzie. Warto również dowiedzieć się tego, o jakim zwierzęciu nasza pociecha marzy. Decyzję o wzięciu zwierzaka do domu trzeba bardzo gruntownie przemyśleć. Zanim zatem kupimy zwierzątko dla dziecka, rozważmy wszystkie za i przeciw. Przeanalizujmy koszty utrzymania pupila i warunki, jakie jesteśmy mu w stanie zapewnić. Dowiedzmy się także jak wygląda pielęgnacja zwierzaka, o którym marzy nasza pociecha.

Zwierzątko i niemowlę pod jednym dachem

Czy istnieje jakaś dolna granica wieku, w którym dziecko może zamieszkać wraz ze zwierzęciem? Jeżeli nie ma wyraźnych zdrowotnych przeciwwskazań, pupil może być z niemowlęciem już od samego początku. Należy jednak pamiętać, by zwierzak ten był spokojny, łagodny i dobrze wyszkolony. Jeżeli mamy małe dziecko, trzeba zwrócić uwagę na to, skąd bierzemy zwierzę. Nigdy bowiem nie ma całkowitej pewności, że zwierzak nie jest nosicielem jakiegoś groźnego wirusa czy też bakterii. Zawsze bezpieczniej jest zatem kupić pupila w sklepie zoologicznym, niż wziąć go ze schroniska. A co wtedy, gdy pies pojawił się w domu jeszcze przed narodzinami dziecka? Zwierzę powinno być przygotowane na przybycie do domu nowej istotki. Zanim noworodek zostanie przyniesiony do mieszkania, psu należy dać do powąchana jego śpioszki. W ten sposób zwierzę oswoi się z zapachem bobasa. Po przyniesieniu dziecka do domu nie wolno odtrącić psa, zapominając o nim w natłoku nowych obowiązków. Dlaczego? Wówczas pies mógłby się poczuć zazdrosny. W wyniku czego, wyrządziłby on krzywdę maleństwu.

Kot czy pies?
Golden retriever

Golden retriever (Źródło: psy.pl)

Jakie są zwierzęta domowe, o które najczęściej proszą się nasze pociechy? Marzeniem niemalże każdego dziecka jest przygarnięcie pod swój dach psa. Zastanawiając się nad wyborem rasy psa, warto wziąć pod uwagę charakterystyczne dla niej cechy. Na przykład Golden retriever lub maltańczyk dobrze sprawią w się w roli towarzyszy dziecięcych zabaw. Są one bowiem łagodne, tolerują dzieci i szybko się uczą. Oprócz psa małe urwisy najchętniej biorą pod uwagę kupno kota. Kot nie jest jednak najlepszym kandydatem na kompana dla dziecka. Dlaczego? Jest to zwierzę bardzo tajemnicze, lubiące chodzić własnymi ścieżkami. Koty nie lubią być wciąż przytulane i męczone przez dzieci. Poza tym podczas zabawy z dziećmi mogą je niechcący podrapać.

Małe zwierzątka dla dzieci

Jakie zwierzątko warto kupić dziecku na początek, by uczyło się przy nim odpowiedzialności? Najmniej skomplikowanej pielęgnacji i opieki wymaga żółw. Nawet młodsze dzieci są w stanie zatroszczyć się o jego potrzeby. Innym małym zwierzątkiem – stanowiącym dobry wybór na pupila – jest świnka morska. Bez przeszkód może się nią zająć nawet czterolatek. Świnka morska nie gryzie, jest czysta, długowieczna i rzadko uczula. Dzieci odczuwają niemałą frajdę podczas wyboru klatki, sianka i pokarmu dla świnki. Dla urwisów, które ukończyły 8 rok życia mogą sprawdzić się rybki. Zanim jednak zakupimy jakiegokolwiek zwierzaka do domu dla dziecka, warto przestudiować kilka fachowych książek na temat pielęgnowania wybranego przez nas gatunku.

Zwierzęta dla dzieci mogą stać się doskonałą lekcją opiekuńczości, systematyczności i empatii. Dlatego też nie warto odmawiać małemu urwisowi możliwości podjęcia się opieki nad zwierzątkiem. Jednak nie należy zapominać, że przygarnięcie pod swój dach zwierzęcia domowego wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Nie może być zatem jedynie spełnieniem chwilowego kaprysu dziecka. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze jest przedyskutować tę kwestię z pociechą. Warto też przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw. Zwierzątko w domu może się pojawić w każdym momencie życia dziecka, nawet wtedy gdy jest ono jeszcze niemowlakiem. Warto się jednak zdecydować na zdrowego, łagodnego i spokojnego pupila. W przypadku kilkulatka, na dobry początek dobrze jest powierzyć mu pod opiekę małe zwierzątko, nie wymagające zbyt dużego nakładu pracy. Może to być na przykład żółw lub świnka morska.