Atopowe zapalenie skóry u niemowląt i dzieci może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie dziecka i rodziców. Nawet proste czynności, takie jak kąpiel, muszą być właściwie przygotowane, by nie pogłębić objawów choroby. Jak więc przygotować się do kąpieli dziecka z AZS? Jakich kosmetyków użyć, a czego unikać?

Atopowe zapalenie skóry, a kąpiel

Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które objawia się odczynami zapalnymi na skórze oraz jej nadmiernym przesuszeniem na skutek kontaktu z alergenem. Alergenem może okazać się właściwie wszystko, dlatego w każdej dziedzinie życia trzeba uwzględnić chorobę – od materiały ubranek, poprzez właściwą dietę, do odpowiedniego dbania o higienę.

atopowe zapalenie skóry

źródło: https://mamotoja.pl

Jak powinna wyglądać kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry? Specjaliści radzą, by przede wszystkim nie były one zbyt częste (2-3 razy w tygodniu), gdyż długi kontakt z wodą wywołuje przesuszenie skóry atopowej. Usunięciu ulega bariera ochronna odpowiadająca za nawilżenie skóry, która w przypadku tego schorzenia jest bardzo niewielka. Dlatego też skóra dziecka z AZS wymaga odpowiedniej pielęgnacji, także podczas kąpieli. O czym należy pamiętać?

Kąpiel dziecka z AZS – zasady

Aby kąpiel dziecka z atopowym zapaleniem skóry przebiegła bez przeszkód oraz nie wywołała nieprzyjemnych objawów, należy pamiętać o kilku kwestiach:

1. Kąpiel powinna trwać od 10 do 15 minut, najlepiej w wannie, a nie pod bieżącą wodą.
2. Przed kąpielą należy odparować z wody chlor, który jest silnym alergenem i powoduje podrażnienia skóry atopowej. Aby to zrobić, wystarczy wcześniej wodę przeznaczoną do kąpieli gotować kilka minut bez przykrycia, a następnie odparować do optymalnej temperatury, która wynosi 37 stopni Celsjusza.

atopowe zapalenie skóry

źródło: http://www.poradnikzdrowie.pl

3. Wybierzmy delikatny środek myjący, najlepiej przeznaczony dla niemowląt i dzieci z AZS lub do skóry nadwrażliwej. Unikajmy zwykłego mydła, szorstkich gąbek czy myjek.
4. Po kąpieli należy ostrożnie i bardzo delikatnie osuszyć ciało dziecka. Stosujmy wyłącznie ręczniki wykonane z naturalnych materiałów i unikajmy ruchu pocierającego skóry, gdyż może to powodować zaczerwienienia. Kiedy skóra dziecka jest jeszcze wilgotna, wtedy nanosimy na nią środek nawilżający i natłuszczający.

atopowe zapalenie skóry

źródło: https://dermo.expert